Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 925/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Specjalista Agnieszka Górecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta J. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta J. odmówił przyznania T. W. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem. Powołując się na przepisy art. 17 ust. 1b orz art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1952 ze zm.) organ orzekający podniósł, że ojciec strony co prawda legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności, a ponadto jego żona nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zaskarżoną decyzją, wydaną na skutek odwołania wnioskodawczyni, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach w trybie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy rozstrzygnięcie I instancji. Kolegium z powołaniem się na orzecznictwo uznało, że czas powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki nie może stanowić kryterium, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Podzielił natomiast stanowisko organu podstawowego stopnia odnośnie zastosowania art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych i uznał, że skoro matka wnioskodawczyni nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, to nie zostały spełnione przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00