Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Gd 667/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2018 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu K. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 września 2018 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

K. N. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 września 2018 r., sygn. akt [..], którą uchylono decyzję Wójta Gminy z dnia 5 września 2014 r., nr [..], i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 13 października 2012 r. E. L., P.Ż.

i M.L. zwrócili się do Wójta Gminy o przywrócenie stanu poprzedniego zasypanego rowu na działce nr [..], obręb Z., w celu uniknięcia podtapiania ich łąk.

Decyzją z dnia 5 września 2014 r. Wójt Gminy, po ponownym rozpoznaniu sprawy, na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j.: Dz.U. z 2012 r., poz. 145 ze zm.), zwanej dalej Prawem wodnym, zobowiązał K. N.do odbudowy rowu melioracyjnego na działce nr [..] lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodzie oraz do powiadomienia Wójta Gminy o wykonaniu powyższych prac. Organ pierwszej instancji uznał, powołując się na dowody z oględzin i przesłuchania świadków, że zasypanie rowu mogło spowodować zmiany w stosunkach wodnych. Wskazał, że oględziny ujawniły, że na działce przebiega rów melioracyjny o długości około 60 cm, który został zasypany. Rów nie widnieje w ewidencji rowów melioracyjnych szczegółowych. Z dokumentacji fotograficznej wynika, że wzdłuż prawdopodobnej trasy zastano lekkie zagłębienie wypełnione wodą. Trasę rowu można było odtworzyć na podstawie istniejącego przepustu na drodze gminnej. Z dokumentacji wynika, że mimo długotrwałej suszy wiosennej, łąki pozostające w sąsiedztwie od strony drogi gminnej nr [..] były podtopione, a rowy wypełnione wodą. Zgodnie z zeznaniami świadków, do powstania rowu doszło w wyniku prowadzonych prac melioracyjnych w 1969 r. przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne. Nie został on jednak nigdy naniesiony na mapę ewidencyjną jako rów melioracyjny. Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa, Terenowy Oddział, przekazał kopię mapy stanowiącej część składową projektu melioracji wodnych dla projektu "[..]" zrealizowanego w latach 1969 - 1971 informując, że w obrębie działki nr [..] zlokalizowane były trzy rowy, w tym jeden uchodzący od strony brzegu lewego do starorzecza rzeki N. Projekt nie zakładał odbudowy przedmiotowych rowów, a jedynie przewidywał odwodnienie obszaru w obrębie starorzecza, w tym także gruntu objętego działką nr [..], rowami nr [..] i "[..]", uchodzącymi do zasadniczego koryta rzeki N. Zarząd Melioracji podał, że nie ma informacji, czy powyższe rowy zostały wykonane, ani o ewentualnych powodach odstąpienia od ich wykonania lub realizacji innych rozwiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00