Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Gd 561/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Wojewody z dnia 25 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie wykonania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody z dnia 25 czerwca 2018 r., nr [..], którą utrzymano w mocy decyzję Starosty z dnia 23 kwietnia 2018 r., nr [..], w której organ zgłosił sprzeciw w sprawie zgłoszenia przez Spółkę zamiaru budowy tymczasowego obiektu budowlanego - hali namiotowej do celów cateringowych, na terenie działki nr [..] położonej w R., obręb O., gmina P.

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 23 kwietnia 2018 r. Starosta, na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j: Dz.U. z 2017 r., poz. 1332 ze zm.), zwanej dalej Prawem budowlanym, wniósł sprzeciw wobec zgłaszonej budowy uznając, że projektowany obiekt nie spełnia przesłanek kwalifikujących go jako obiekt tymczasowy podlegający zgłoszeniu, gdyż jest on trwale połączony z gruntem.

Po rozpatrzeniu odwołania Spółki Wojewoda decyzją z dnia 25 czerwca 2018 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji podzielając stanowisko, że zgłoszona konstrukcja, choć stanowi obiekt tymczasowy, to jednak jest trwale związana z gruntem i w związku z tym nie została objęta zwolnieniem z uzyskania pozwolenia na budowę.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy przytoczył treść przepisów art. 3 pkt 5, art. 28, art. 29 ust. 1 pkt 12 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego i dokonując analizy ich treści wskazał, że cecha tymczasowości obiektu budowlanego wynika z jego cech konstrukcyjnych, trwałości materiałów oraz technologii, czy rozwiązań przyjętych w projekcie. Z kolei dla przyjęcia trwałego związania takiego obiektu z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy też wielkość zagłębienia w gruncie. Trwale związane z gruntem są bowiem również budowle posadowione na powierzchni gruntu, jednakże w sposób uniemożliwiający ich przemieszczanie. A zatem cecha "trwałego związania z gruntem" sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie w inne miejsce. W konsekwencji, o trwałym związaniu obiektu budowlanego z gruntem przesądzają przede wszystkim jego cechy konstrukcyjne, wskazujące, że nie jest on przeznaczony do przenoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00