Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Bk 590/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska,, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...], wydaną na podstawie m.in. art. 52a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. 2017 r., poz. 783 ze zm., dalej: "u.p.n.") Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B.(dalej: "PPIS"), wymierzył K.K. karę pieniężną w kwocie 20.000 zł oraz nadał niniejszej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu [...] sierpnia 2016 r. w mieszkaniu zajmowanym przez K.K., położonym przy ul. [...] w ., zabezpieczono torebkę foliową z zapięciem strunowym z zawartością substancji krystalicznej koloru białego, dwadzieścia cztery zawiniątka foliowe z zawartością substancji krystalicznej koloru białego oraz plastikowa fiolkę typu eppendorf z zawartością substancji krystalicznej koloru białego. Uzyskana w toku postępowania opinia z zakresu badań chemicznych, sporządzona przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w W. wykazała, że w zabezpieczonym ww. materiale dowodowym stwierdzono substancję psychoaktywną 3-CMC, tj. 3 chlorometkatynon, o łącznej wadze około 30,87 g netto (sprawozdanie nr [...] z dnia [...] lipca 2017 r.).
Organ wskazał, że prowadził uprzednio postępowanie w sprawie wprowadzania do obrotu ww. środka zastępczego, które zakończyło się wydaniem, na podstawie art. 44c ust. 4 u.p.n., w dniu [...] września 2017 r., prawomocnej decyzji nr [...], dotyczącej wycofania z obrotu środków zastępczych zabezpieczonych przez Policję w dniu [...] sierpnia 2016 r. u K.K. oraz przepadku na rzecz Skarbu Państwa i zniszczenia na koszt strony postępowania przedmiotowych środków zastępczych. Dowody uzyskane w tym postępowaniu, tj. m.in.: opinia z dnia [...] października 2016 r. nr [...] z zakresu badań chemicznych przeprowadzona przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP B., wykaz dowodów i śladów kryminalistycznych nr [...], akt oskarżenia z dnia [...] listopada 2016 r., postanowienie o uzupełnieniu zarzutów z dnia [...] sierpnia 2016r., protokoły z przesłuchania podejrzanego K.K. z dnia [...] sierpnia 2016 r. i zatrzymania osoby z dnia [...] sierpnia 2016 r. oraz wyrok Sądu Rejonowego w B. z dnia [...] stycznia 2017 r. sygn. akt [...] - na mocy postanowienia z dnia [...] listopada 2017 r., zostały włączone do akt niniejszej sprawy. Ponadto, na potrzeby niniejszego postępowania, w dniu [...] marca 2018 r., została sporządzona przez biegłego sądowego z zakresu toksykologii i chemii sądowej, dodatkowa opinia w zakresie dotyczącym działania i szkodliwości środków zastępczych. Z opinii tej wynika, że tzw. "dopalacze" z grupy syntetycznych katynonów są zazwyczaj przyjmowane drogą doustną, donosową lub dożylną. Ilość przyjmowanej dawki może zaś wahać się w dość szerokim zakresie w zależności od rodzaju substancji, drogi podania, czy stopnia uzależnienia biorcy, jednakże nawet 4 mg dawka może wywołać efekt stymulujący u osób przyjmujących tego typu substancje okazjonalnie, czyli nieuzależnionych. Średnia dawka jednorazowo przyjmowana przez biorców okazjonalnych waha się w granicach od 20 mg do 100 mg. Najczęściej spotykanymi na polskim rynku porcjami dilerskimi są zaś ilości od około 0,3 -1.0 g proszku.