Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. II SA/Sz 919/18
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 listopada 2018 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej W. na decyzję Wojewody Z. z [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta [...], decyzją z dnia [...] r. nr [...], na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.), dalej jako "k.p.a." oraz art. 98 ust. 1, ust. 3, art.130 ust. 1 i 2, art.132 ust. 1a i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r., poz. 121 ze zm.), dalej "u.g.n.", po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 lutego 2017 r., ustalił na rzecz E. odszkodowanie, w łącznej wysokości [...] zł, za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej numerami działek [...], [...], o łącznej powierzchni [...] ha, położonych w obrębie [...] W. na os. M. M., zapisanych w księdze wieczystej [...] oraz za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej numerami działek [...], [...], [...] o łącznej powierzchni [...] ha, położonych w obrębie [...] W. na os. M. M., zapisanych w księdze wieczystej [...], które z mocy prawa przeszły na własność Gminy Miejskiej W. Wskazał też, że odszkodowanie zapłaci jednorazowo Gmina Miejska W. .
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołując się na art. 98 u.g.n. wyjaśnił, że przesłankami uzasadniającymi decyzyjne ustalenie wysokości odszkodowania są uznanie, że działki gruntu przejęte i wydzielone zostały pod drogi publiczne oraz brak uzgodnienia wysokości odszkodowania pomiędzy właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a właściwym organem.