Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. II SA/Rz 999/18

Inspekcja pracy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania pracodawcy do skierowania pracowników do innych prac -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli jest decyzja Okręgowego Inspektora Pracy ( dalej: "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję nakaz inspektora pracy z dnia [...].05.2018 r. nr rej.: [...] w sprawie skierowania do innych prac pracowników zatrudnionych w A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( dalej: "strona skarżąca") dopuszczonych do pracy wbrew obowiązującym przepisom przy pracach wzbronionych na stanowiskach, na których zmierzony wydatek energetyczny netto niezbędny do wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, w tym z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów, w czasie zmiany roboczej przekraczał w dniach 24 i 25.04.2018 r. dla mężczyzn 8400 kJ, odpowiednio: O.D. oraz P. J.

Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu: w wyniku przeprowadzonej kontroli wydano nakaz, w którym po stwierdzeniu wymienionych wyżej uchybień zobowiązano stronę skarżącą do ich usunięcia.

W odwołaniu strona skarżąca zarzuciła, że przedmiotowa decyzja została wydana w oparciu o nieprawidłowo przeprowadzone pomiary wydatku energetycznego, które wykazały, iż pracownicy O.D. i P.J. zostali dopuszczeni do pracy wbrew obowiązującym przepisom, tj. przy wykonywaniu, których wydatek energetyczny przekraczał wartość dopuszczalną (8400 kJ) określoną przepisem § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 ze zmianami oraz z 2017 r. poz. 854). Zdaniem strony skarżącej czynności robocze wzięte pod uwagę podczas pomiarów były przypadkowe, a ich dobór nieuzasadniony, sprzeczny z zasadami ustalania chronometrażu pracy wykonywanej przez pracowników. Badanie wydatku energetycznego powinno uwzględniać m.in. poszczególne czynności i ruchy wykonywane przez pracowników podczas całego dnia roboczego oraz masy przemieszczanych towarów. Przed przystąpieniem do pomiarów należało wykonać fotografię dnia roboczego a nie dokonywać ekstrapolacji wybiórczych procesów występujących podczas dniówki roboczej. Jej zdaniem wadliwość wykonanych podczas kontroli pomiarów potwierdza kalkulator wydatku energetycznego, zamieszczony na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00