Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. II SA/Po 405/18

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 8 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2018 roku sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2018 roku Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z 29 sierpnia 2016 r. J. G. i J. G. zwrócili się do Burmistrza Miasta i Gminy O. o sprawdzenie poprawności odprowadzania wód opadowych z działki nr [...], które spływają na nieruchomość należącą do wnioskodawców (działka nr [...]). Jan i J. G. wskazali, iż teren ich działki jest położony niżej niż teren posesji sąsiada, co wpływa niekorzystnie na ich nieruchomość w czasie intensywnych opadów. Wskazali, iż taka sytuacja ma miejsce od kilku lat - od czasu dokonania rozbiórki części bliźniaka przez sąsiada i podniesienia terenu.

Burmistrz O. uznał powyższe pismo jako wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z dnia 1 lipca 2008 r. o nr [...]. Ponieważ decyzja ta podlegała kontroli instancyjnej, pismem z 20 września 2016 r. Burmistrz O. przekazała powyższy wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które było organem wydającym w sprawie decyzję w ostatniej instancji (art. 150 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: "K.p.a."). Organ I instancji wskazał, iż przedstawione przez wnioskodawców fakty dotyczą czasu przeszłego, są identyczne z tymi, które już raz zostały rozważone przez ten organ i legły u podstaw powołanej decyzji z 1 lipca 2008 r.

W dniu 26 października 2016 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynęło pismo sporządzone przez pełnomocnika J. i J. G. i datowane na dzień 19 października 2016 r. W piśmie tym wskazano, iż Burmistrz O. wydał w dniu [...] 2009 r. decyzję nr [...], na podstawie której zmieniono decyzję nr [...] Burmistrza O. z dnia [...] 2008 r. nr [...]. W decyzji zmieniającej wyraźnie nakazano M., A. i W. G. ( pkt 3 decyzji) usunięcie w całości zasypki gruntowej wzdłuż ściany budynku mieszkalnego usytuowanego nu działce nr [...] i zastąpienie jej piaskiem stabilizowanym cementem w ilości 5% lub dobrze ubitą gliną tworzącą ekran o grubości min. 0,5 m na całej wysokości ściany; górną powierzchnię terenu wzdłuż ściany nakazano zabezpieczyć opaską betonową o szerokości 0,5 m i grubości 15 cm ze spadkiem od budynku; nakazano przy okazji poprawić izolację pionową ściany. M. , A. i W. G. nie zastosowali się do ww. decyzji i wykonali prace w sposób sprzeczny z wytycznymi organu, układając wzdłuż ściany budynku gruz porozbiórkowy, który uniemożliwił prawidłowy odpływ wody i powodował zawilgocenie ściany budynku należącego do wnioskodawców, leżącego w granicy działek [...] Zdaniem pełnomocnika J. i J. G. zachodzą zatem okoliczności umożliwiające wznowienie postępowanie, albowiem opisane powyżej okoliczności istniały w chwili wydania decyzji i nie były one znane organowi, a wyszły na jaw dopiero latem tego roku, gdy wnioskodawcy przeprowadzali prace izolacyjne ściany znajdującej się w granicy ww. działek, czyli już po wydaniu decyzji z dnia 30 września 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00