Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. III SA/Łd 619/18

Gry losowe

 

Dnia 27 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2018 roku sprawy ze skargi T. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z [...] nr [...] wymierzającą T. W. karę pieniężną z tytułu urządzania gier poza kasynem gry na automacie [...] (bez numeru) w wysokości 12.000 zł.

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny wskazał, że w dniu 24.08.2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego [...] w [...] przeprowadzili kontrolę w lokalu użytkowym [...] mieszczącym się w [...] przy

ul. [...]. Celem kontroli było zbadanie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier, o których mowa w ustawie z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych.

Jak wynika z protokołu kontroli o nr [...] z 26.08.2016 r. w w/w lokalu znajdowały się trzy włączone, uruchomione i udostępnione dla grających urządzenia wyglądające jak automaty do gier, w tym urządzenie o nazwie [...] - urządzenie nieoznaczone, dla potrzeb kontroli opisane jako nr 3. Urządzenia nie posiadały oznaczenia z numerem poświadczenia rejestracji, numerem zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier na automatach. Z uwagi na podejrzenie, że w lokalu urządzane są gry hazardowe na automatach z naruszeniem ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, celem sprawdzenia, czy przedmiotowe urządzenia spełniają przesłanki art. 2 ust. 3 lub ust. 5 ustawy, kontrolujący przeprowadzili eksperyment procesowy na jednym urządzeniu o nazwie [...] nr 3, który polegał na przeprowadzeniu gier próbnych na urządzeniu. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu stwierdzono, że urządzenie eksploatowane jest w celach komercyjnych, o czym świadczy konieczność użycia środków finansowych do jego uruchomienia; gra na urządzeniu zawiera element losowości. Grający nie ma wpływu na wynik gry, a jego zdolność percepcji i sprawność nie dają gwarancji wpłynięcia w pożądany sposób na ten wynik, a o odpowiedniej konfiguracji bębnów decyduje mechanizm urządzenia, a nie działanie gracza. Wynik gry jest nieprzewidywalny dla grającego; na automacie można prowadzić grę korzystając z funkcji "AUTO BUY" tj. automatycznego startu, pozwalającego urządzeniu samoczynnie prowadzić grę. Opcja ta całkowicie wykluczała jakikolwiek udział gracza w grze, a uzyskiwane rezultaty klasyfikują rozgrywane gry jako losowe; podczas gier pojawiły się układy wygrywające; ustalono, że urządzenie przyjmuje i wypłaca pieniądze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00