Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. III SA/Łd 453/18

Policja

 

Dnia 15 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, , Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2018 roku sprawy ze skargi W. T. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania policjanta winnym popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzenia kary nagany uchyla zaskarżone orzeczenie.

Uzasadnienie

podstawie art. 133 ust. 8 pkt 1 i art 135n ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania asp. szt. W. T. od orzeczenia nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w Ł. z dnia [...] w przedmiocie uznania policjanta winnym popełnienia czynu polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej i wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany, utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

Jak wynika z akt sprawy, orzeczeniem z dnia [...] nr [...] Komendant Miejski Policji w Ł. uznał skarżącego za winnego popełnienia czynu polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej oraz wymierzył karę nagany.

W wyniku rozpoznania odwołania Komendant Wojewódzki Policji w Ł. orzeczeniem z dnia [...] nr [...] orzekł o jego uchyleniu i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez rzecznika dyscyplinarnego, wskazując, że skarżącemu postawiono nieprawidłowy zarzut. Organ odwoławczy podkreślił, że nie uściślono jakie czynności skarżący wykonywał nieprawidłowo.

W aktach sprawy znajduje się pełnomocnictwo opatrzone datą 2 stycznia 2018 r. (k. 80), w którym skarżący w związku z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem dyscyplinarnym wyznacza jako swojego pełnomocnika podkom. J. P..

Orzeczeniem z dnia [...] organ I instancji uznał skarżącego za winnego naruszenia dyscypliny służbowej polegającego na tym, że w dniu 21 sierpnia 2017 roku w Ł. pełniąc służbę w godzinach 14.00 - 22.00 w charakterze dowódcy patrolu zmotoryzowanego, radiowozem oznakowanym Kia Ceed [...] wspólnie ze st. sierż. E. M., nieprawidłowo wykonywał czynności służbowe związane z przewiezieniem do miejsca pobytu osoby zatrzymywanej P. M. w celu przeszukania pomieszczeń mieszkalnych w ten sposób, że po dojechaniu na ulicę A13a przed wyjściem z radiowozu nie sprawdził czy zatrzymany posiada prawidłowo zapięte kajdanki na rękach trzymanych z tyłu i udał się w kierunku budynku mieszkalnego, pozostawiając samego P. M. na tylnym siedzeniu radiowozu bez bezpośredniego nadzoru ze strony patrolanta siedzącego z przodu radiowozu na miejscu kierowcy, nie wydał polecenia st. sierż. E. M. nieopuszczania radiowozu do czasu jego powrotu, nie upewnił się o możliwości bezpiecznego doprowadzenia osoby do miejsca wykonania czynności przeszukania, niewłaściwie asekurował st. sierż. E. M. w trakcie wysiadania z radiowozu osoby zatrzymanej ze szczególnym zwróceniem uwagi czy posiada ona założone w sposób prawidłowy obręcze kajdanek na rękach, w następstwie czego dopuścił do samouwolnienia zatrzymanego i jego ucieczki - czym naruszył dyscyplinę służbową, tj. o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 2 ustawy o Policji zw. z § 9 ust. 1 pkt 10 i § 11 ust. 1 pkt 6 i § 34 ust. 1 pkt 2 lit. c i ust. 3 zarządzenia nr 360 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów konwojów i doprowadzeń (Dz. Urz. KGP nr 6, poz. 29 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00