Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. III SAB/Kr 54/18
W sprawie ze skargi na bezczynność w załatwieniu sprawy o wydanie paszportu Sąd uznał, że przepis 261 K.p.a., nie precyzuje, kiedy dokładnie organ winien dokonać zwrotu podania, a kiedy zaniechać czynności uzależnionej od opłaty. Bezsprzecznie jednak w przypadku, gdy w wyznaczonym terminie należności nie zostaną uiszczone, organ ma obowiązek zastosować rygor określony w art. 261 § 2 i 3 K.p.a. tzn. wydać postanowienie o zwrocie podania lub zaniechaniu czynności. Użycie spójnika „lub” pozwala wydać choćby jedno z tych dwóch rozstrzygnięć. W konsekwencji, z uwagi na fakt, że organ wydał postanowienie o zaniechaniu wydania paszportu (zaniechał czynności), Sąd uznał, że organ nie pozostaje w bezczynności.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Renata Czeluśniak (spr.) WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. B. na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wydanie paszportu 1. skargę oddala, 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - na rzecz radcy prawnego M. K. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach. WSA/wyr.1a - sentencja wyroku (tryb uproszczony)
Uzasadnienie
A. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność Wojewody w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wydanie paszportu. Skarżący zarzucił organowi, że pozostaje bezczynny wobec jego wniosku o wydanie paszportu oraz, że winą za kradzież i zniszczenie (nadpalenie) paszportu obarcza skarżącego.