Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 października 2018 r., sygn. III SA/Wa 24/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Artur Kuś, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca) sędzia WSA Tomasz Sałek, Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2018 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] - M. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 października 2017 r. nr 0114-KDIP4.4012.429.2017.1.AS w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Stowarzyszenie wspieranie innowacji rynku ubezpieczeniowego - M. z siedzibą w R. (dalej: stowarzyszenie, skarżący lub wnioskodawca) wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług odnośnie zastosowania zwolnienia od tego podatku w zakresie likwidacji szkód, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że stowarzyszenie zostało utworzone na podstawie statutu oraz ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 210 ze zm. Wnioskodawca posiada osobowość prawną i jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Statutowymi celami jego działalności jest przede wszystkim promowanie i wspieranie rozwoju polskiego rynku ubezpieczeń oraz usprawnienie obsługi rynku ubezpieczeń. Stowarzyszenie realizuje swoje cele, między innymi, poprzez wspieranie niezależnej grupy osób (dalej: NGO), będących członkami stowarzyszenia, poprzez wykonywanie na ich rzecz świadczeń bezpośrednio niezbędnych dla prowadzonej przez nich działalności ubezpieczeniowej, zwolnionej lub niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przez wspieranie NGO należy rozumieć świadczenie przez stowarzyszenie w ramach NGO usług na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona od podatku VAT lub w zakresie której członkowie ci nie są uznawani za podatników, w celu świadczenia swoim członkom usług bezpośrednio niezbędnych do wykonywania tej działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku VAT, w przypadku gdy grupy te ograniczają się do żądania od swoich członków zwrotu kosztów do wysokości kwoty indywidualnego udziału przypadającego na każdego z nich w ogólnych wydatkach tych grup, poniesionych we wspólnym interesie, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00