Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 października 2018 r., sygn. I SA/Lu 427/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 października 2018 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2016 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. (organ I instancji) z dnia [...] r. zmieniającą S. W. (podatnik) rozliczenie podatku od towarów i usług (VAT) za lipiec 2016 r.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że podatnik nie był uprawniony do odliczenia VAT ujętego w dwóch fakturach wystawionych [...] lipca 2016 r. przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym [...] (komornik), opisujących licytacyjną sprzedaż na rzecz podatnika: 1) prawa wieczystego użytkowania działki gruntu nr [...] z prawem własności usytuowanego na tej działce budynku usługowo-handlowego przy ul. [...] w C. oraz 2) własnościowego prawa do lokalu użytkowego w C. przy ul. [...]. Łącznie w tych fakturach komornik wykazał VAT w wysokości [...] zł. Wymienione wyżej składniki majątkowe, nabyte przez podatnika w efekcie licytacji, należały do P. S. (dłużnik), w stosunku do którego komornik prowadził postępowanie egzekucyjne, a w jego ramach stosował środki egzekucyjne.
W tym stanie faktycznym organ w pierwszej kolejności argumentował, że dłużnik z końcem 2012 r. zlikwidował działalność gospodarczą. Zatem w lipcu 2016 r. nie był podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu określonym przez art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2016.710 ze zm. w brzmieniu odnoszącym się do rozpatrywanego okresu rozliczeniowego - ustawa o VAT). Wobec tego licytacyjna sprzedaż majątku dłużnika, jako już osoby prywatnej (nie przedsiębiorcy), nie była czynnością podlegającą VAT, o której stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy podatkowej.