Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 października 2018 r., sygn. II SA/Lu 566/18

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca), Protokolant Specjalista Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 października 2018 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej jako: "organ") odmówił J. M. (dalej jako: "wnioskodawca" lub "skarżący") potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, której stan faktyczny i prawny przedstawia się następująco:

J. M. wystąpił do organu z wnioskiem o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. W swoim podaniu podniósł, iż w latach 1980-1981 prowadził działalność w ramach niezależnych rolniczych związków zawodowych. W styczniu 1981 r. został przyjęty do NSZZ RI "Solidarność", natomiast od maja 1981 r. był przewodniczącym Koła Związku w [...] oraz wiceprzewodniczącym Zarządu Gminnego Związku.

W okresie stanu wojennego strona miała brać udział w tajnych spotkaniach upamiętniających rocznice świąt narodowych, jak również w mszach za ojczyznę oraz w sympozjach chłopskich organizowanych w ramach dożynek na Jasnej Górze. Od 1987 r. wnioskodawca miał organizować zebrania wiejskie, które zasadniczo miały dotyczyć spraw związkowych i niepodległościowych.

Strona do wniosku dołączyła decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej -Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającą spełnienie przesłanek o których mowa w art. 4 ustawy o działaczach, legitymację członkowską NSZZ RI "Solidarność" oraz dokumentację związkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00