Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 października 2018 r., sygn. I SA/Kr 654/18

Inne

 

|Sygn. akt I SA/Kr 654/18 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 października 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, w dniu 23 października 2018 r., sprawy ze skargi Gminy Miejskiej K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia interpretacji - skargę oddala -

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2018r. Nr: [...] utrzymał w mocy postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki przekazane na utworzenie ZFŚS stanowić będą składową dochodu wykonanego jednostki budżetowej.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych;

W dniu 20 lutego 2018r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki przekazane na utworzenie ZFŚS stanowić będą składową dochodu wykonanego jednostki budżetowej. We wniosku wskazano, iż Gmina Miejska K. wykonuje zadania własne i zlecone, do których realizacji jest zobowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa. Tworzy także jednostki budżetowe o różnym stopniu samodzielności i niezależności na podstawie uchwalonego statutu Gminy. Do zadań jednostek budżetowych należą czynności opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione od podatku VAT oraz czynności temu podatkowi niepodlegające. W przypadku, gdy przypisanie nabywanych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, odliczaną przez jednostki koryguje się przez dwa współczynniki. Pierwszy współczynnik oblicza się wedle § 3 ust. 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2015r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników ( Dz. U z 2015, poz. 2193). Stosownie więc do § 3 ust. 3 rozporządzenia, jako sposób określenia proporcji uznaje się w przypadku jednostki budżetowej sposób ustalony według wzoru:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00