Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 października 2018 r., sygn. III SA/Kr 798/18

Aby uznać opiekę naprzemienną konieczne jest ustalenie względnie równego podziału opieki rodziców nad dzieckiem, a także opieka naprzemienna musi jednoznacznie wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Teza od Redakcji

Dnia 25 października 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Janusz Kasprzycki, Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak, WSA Barbara Pasternak (spr.), Protokolant: Tomasz Famulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2018 r., sprawy ze skargi W. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2017 r. ([...]) na podstawie art. 10, w zw. z art. 1,2 pkt. 11, art. 4, art. 5, art. 13, art. 27 ust. 3, art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. 2017.1851), art. 3 pkt. 1, 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz.U 2017. 1952) oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (Dz.U. 2017.1465) w zw. z art. 104, 107 kpa Prezydent Miasta odmówił W. O. przyznania świadczenia wychowawczego na dzieci Z. O., N. O. i M. O.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji przytoczył przepisy ustawy

o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mające w sprawie zastosowanie oraz przedstawił stan faktyczny sprawy.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy organ stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie nie zostało wydane orzeczenie sądowe o opiece naprzemiennej obojga rodziców dziecka. Tymczasem zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy oraz orzecznictwem sądowym, do przyjęcia, że dziecko znajduje się pod opieką naprzemienną obojga rodziców, konieczne jest posiadanie orzeczenia sądu w tym zakresie. Wskazano również, że jeśli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, to miejsce zamieszkania dzieci jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00