Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 października 2018 r., sygn. III SA/Kr 1343/17
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga Sędziowie WSA Hanna Knysiak-Sudyka WSA Ewa Michna (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2018 r. sprawy ze skarg S. M., A. M. na decyzje Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 18 sierpnia 2017 r. nr [...] z dnia 12 września 2017 r. nr [...] w przedmiocie ewidencji gruntów I. skargi oddala, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz radcy prawnego P. G. kwotę 480,00 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania.
Uzasadnienie
Zaskarżonymi dwiema decyzjami z 18 sierpnia 2017 r. i 12 września 2017 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego utrzymał w mocy decyzje Prezydenta Miasta z [...] i [...] 2016 r., którymi odmówiono skarżącym S. M. i A. M. aktualizacji operatu ewidencyjnego dla działek obręb [...] jednostka ewidencyjna K :
1. nr [...] i [...] (Nr [...]);
2. nr [...] i [...] (Nr [...])
- polegającej na ujawnieniu w operacie ewidencji gruntów i budynków użytku gruntowego S (sady) w miejsce użytku gruntowego B (tereny mieszkaniowe).
W uzasadnieniach decyzji organ II instancji wskazał, że zgromadzony materiał dowodowy, w tym protokół z oględzin oraz zdjęcia, wykluczały możliwość wykazania na ww. działkach użytku gruntowego "S" - jak tego żądali wnioskodawcy, a co za tym idzie decyzje organu I instancji były zgodne z prawem. Zdaniem organu ww. działki były w całości terenem mieszkaniowym nierozerwalnie związanym z budynkami mieszkalnymi posadowionymi na działkach [...] i [...]. Ujawniony więc w operacie ewidencji gruntów i budynków użytek gruntowy B (tereny mieszkaniowe) określony został prawidłowo, zgodnie z załącznikiem nr 6 do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1034 z późn. zm.). Zagospodarowanie działek licznymi krzewami i drzewami ozdobnymi oraz owocowymi jednoznacznie wskazywało, że był to ogródek przydomowy. Obszar ten funkcjonalnie związany był z budynkiem mieszkalnym, a zatem prawidłowo został określony jako "B - tereny mieszkaniowe" i nie wymagał w tym zakresie aktualizacji.