Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 października 2018 r., sygn. III SA/Kr 885/18

Pomoc społeczna

 

|Sygn. akt III SA/Kr 885/18 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 października 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Hanny Knysiak-Sudyka, Sędziowie: WSA Halina Jakubiec, WSA Bożenna Blitek (spr.), Protokolant: Tomasz Famulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2018 r., sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej E. P. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 30 maja 2018 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] 2018 r. nr [...] o odmowie przyznania E. P. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem J. P. Zaskarżona decyzja została poprzedzona następującymi okolicznościami:

E. P. w dniu 1 lutego 2018 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do wniosku złożone zostały kompletne dokumenty i oświadczenia.

Wójt Gminy decyzją z dnia [...] 2018 r. Nr [...] odmówił E. P. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, wnioskowanego na J. P. oraz odmówił przyznania świadczenia w formie składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad małżonkiem J. P. Na uzasadnienie organ I instancji przytoczył treść art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych i stwierdził, że w tym przypadku istnieją dwie przesłanki negatywne uniemożliwiające przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego pomimo tego, że J. P. jest osobą całkowicie sparaliżowaną, z niedowładem kończyn dolnych i górnych, leżącą, wymagającą opieki innej osoby w codziennym funkcjonowaniu oraz pomimo tego, że taką opiekę sprawuje nad nim wnioskodawczyni E. P., a nie ma on krewnych, którzy taką opiekę mogliby świadczyć. Zdaniem organu, jedną przesłanką negatywną jest to, że pozostaje on w związku małżeńskim (z wnioskodawczynią), a drugą - powstanie u J. P. niepełnosprawności po 27 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00