Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 października 2018 r., sygn. II SA/Ke 515/18

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2018 r. przy udziale Wiesławy Klimontowicz Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kielce - Zachód w Kielcach delegowanej do Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawy ze skargi A. C. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą C. A. Usługi-Handel-Transport z siedzibą w C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących transportu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z [...] o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 25.000 zł, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1, art. 4, art. 92a, b i c ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U z 2017 r., poz. 2200 ze zm.), dalej przywołanej jako "utd", lp. 2.11, lp. 6.3.6, lp. 6.3.7, lp. 6.3.9, lp. 6.3.8 załącznika nr 3 do utd, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że na podstawie upoważnienia Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z 13 lipca 2017 roku przeprowadzono kontrolę przedsiębiorstwa A.C. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą: C.A. Usługi- Handel- Transport w K. Przedmiotem kontroli była zgodność wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przestrzegania warunków i obowiązków przewozu drogowego określonych w art. 4 pkt 22 utd, w tym także warunków dostępu do zawodu przewoźnika drogowego w zakresie dysponowania bazą eksploatacyjną. Kontrolą objęto okres od 11.08.2016 r. do 11.08.2017 r. Zgodnie z protokołem kontroli w ramach zawartych umów o współpracy gospodarczej, kierowcy zatrudnieni w przedsiębiorstwach: [...] sp. z o.o. w K., [...] sp. z o.o. w K., [...] sp. z o.o. w K., A.C. Usługi- Handel- Transport w C. wykonywali przewozy drogowe na rzecz kontrolowanego przedsiębiorcy. W przedsiębiorstwie w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli średnio wykonywało przewozy 57 kierowców. Powyższe organ II instancji ustalił na podstawie protokołu kontroli oraz karty pobrań zapisów z urządzeń rejestrujących okazanych w toku kontroli przez stronę. Ponadto w wyniku analizy doręczonych 24 sierpnia 2017 r. plików z danymi cyfrowymi z urządzeń rejestrujących ustalił, że pojazdy wskazane, jako pojazdy wykorzystywane przez przedsiębiorcę do wykonywania transportu drogowego prowadziło dodatkowo 14 kierowców, których strona nie wskazała w przedłożonych organowi oświadczeniach, ani nie złożyła wyjaśnień co do charakteru zatrudnienia tych osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00