Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2018 r., sygn. II SA/Gl 580/18

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2018 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.

Uzasadnienie

W wyniku wniosku Prokuratora Prezydent Miasta C. zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie skierowania na badania lekarskie, a decyzją z dnia [...] r., działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami skierował D. A. G. na badania lekarskie w celu ustalenie istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Nie odwołując się od otrzymanej decyzji wymieniona poddała się badaniom lekarskim, w wyniku których otrzymała orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia [...] r. stwierdzające istnienie przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Następnie organ pismem z dnia [...] r. zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień, a decyzją z dnia [...] r., przywołując w postawie prawnej art. 103 ust.1 lit.a ustawy o kierujących pojazdami orzekł o cofnięciu D. A. G. uprawnienia kategorii B, dokument nr [...] druk nr [...] wydane w dniu [...] r. i mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego, nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności.

W odwołaniu od powyższej decyzji D. G. wniosła o uchylenie tej decyzji i umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego. Zaskarżonej decyzji zarzuciła naruszenie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 103 ust. 1 lit.a ustawy o kierujących pojazdami poprzez niewłaściwe uznanie, iż zachodzą przesłanki do cofnięcia uprawnień, podczas gdy ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego w żaden sposób nie wynika, jakie przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami istnieją po stronie odwołującej, a także zarzuciła naruszenie przepisów art. 86 w związku z art. 7, art. 8, art. 77 § 1 , art. 79 oraz art. 80 i art. 84 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez brak wyczerpującego zebrania i rozważenia materiału dowodowego. W motywach odwołania podkreśliła, że zarówno z orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny w S., jak i z orzeczenia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w W. nie wynika, jakie to są przeciwskazania do kierowania pojazdami, co powinno być w nich zawarte, aby zapewnić uczestnikowi postępowania możliwość weryfikacji. Zdaniem odwołującej badania przeprowadzone zostały nierzetelnie, a z treści orzeczeń nie wynika jakie przeciwskazania zdrowotne powodują brak możliwości kierowania pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00