Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 października 2018 r., sygn. II SA/Gl 318/18
Opłata skarbowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.),, Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2018 r. sprawy ze skargi A. G. na postanowienie Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zmiany nazwiska oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem Nr [...] z dnia [...] roku, wydanym na podstawie art. 261 § 2 i 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.), dalej k.p.a., w związku z art. 1 ust. 1, art. 4, art. 5 ust. 1, art. 6, art. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U z 2016 r. poz. 1827 ze zm.), dalej u.o.s., Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Z. zwrócił A. G. podanie z dnia [...] r., dotyczące wydania decyzji o zmianie imienia i nazwiska.
W treści uzasadnienia wskazano, że zgodnie z art. 5 ust. 1 u.o.s. obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli wskutek dokonanego przez nie zgłoszenia lub na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej, albo jeżeli na ich wniosek wydaje się zaświadczenie lub zezwolenie. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej. Z uwagi na to, że w chwili złożenia wniosku o zmianę imienia i nazwiska wnioskodawca nie dokonał zapłaty opłaty skarbowej na rachunek Urzędu Miasta w Z. - pismem z dnia [...] r. wnioskodawca został wezwany do uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 37 zł, a także do przedłożenia oryginału dowodu zapłaty powyższej opłaty na adres Urzędu Stanu Cywilnego w Z. w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W piśmie tym również wyjaśniono, że z opłaty skarbowej zwolnione są jedynie osoby przedstawiające zaświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z tytułu ubóstwa. Przepisy u.o.s. nie dają Kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego kompetencji do ustalania i oceny sytuacji majątkowej osób, które winny uiścić należną opłatę skarbową. W zakresie zwolnienia osoby fizycznej od opłaty skarbowej, organ związany jest treścią zaświadczenia ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu ze świadczeń z powodu ubóstwa. Z uwagi na to, że w wyznaczonym terminie nie została uiszczona należna opłata skarbowa podanie podlega zwrotowi.