Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2018 r., sygn. III SA/Gd 391/18
Ruch drogowy; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędziowie Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.), Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2018 r. sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 9 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie rejestracji pojazdu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty [...] z dnia 29 grudnia 2017 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] na rzecz skarżącej S. Z. 200 (dwieście ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 7 października 2013 r. nr [...] Starosta, po rozpatrzeniu wniosku S. Z., dokonał rejestracji pojazdu marki OPEL MERIVA nr nadwozia [...].
W dniu 22 listopada 2017 r. na podstawie art. 184 § 1 i 2 k.p.a. Prokurator Rejonowy w C. wniósł do Starosty sprzeciw dotyczący opisanej wyżej ostatecznej decyzji organu, dotyczącej rejestracji pojazdu. Prokurator zwrócił się o wznowienie postępowania w sprawie i uchylenie zaskarżonej decyzji, wskazując, że S. Z. składając wniosek o rejestrację pojazdu posłużyła się umową kupna - sprzedaży, na której podrobiono podpis sprzedającej S. U. Prowadzone w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury postępowanie o sygn. [...] zostało jednak umorzone postanowieniem z dnia 28 września 2017 r., wobec niewykrycia sprawcy czynu zabronionego.
Po wznowieniu postępowania w sprawie, Starosta w dniu 29 grudnia 2017 r. wydał decyzją nr [...], w której orzekł o uchyleniu własnej decyzji z dnia 7 października 2013 r. nr [...] (pkt 1.) i odmówił rejestracji pojazdu marki OPEL MERIVA nr nadwozia [...] (pkt 2).
Organ wskazał, że fakt przedłożenia do rejestracji samochodu umowy kupna -sprzedaży ze sfałszowanym podpisem skutkuje domniemaniem, że nie nastąpiło przeniesienie prawa własności. Dokument własności pojazdu jako podstawowy dokument służący wykazania prawa własności pojazdu musi być prawdziwy nie tylko w znaczeniu formalnej autentyczności, ale też zgodny ze stanem faktycznym. Organ wskazał jednocześnie, że dla ustalenia czy stronie przysługuje prawo własności przedmiotowego pojazdu konieczne jest wystąpienie na drogę postępowania cywilnego z powództwem z art. 174 k.p.c. o przyznanie prawa własności ww. pojazdu, powyższe nie jest bowiem przedmiotem postępowania rejestracyjnego.