Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 października 2018 r., sygn. III SA/Gd 595/18
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.), Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2018 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w S. na informację Zarządu Województwa [...] z dnia 19 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia protestu 1. stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona z naruszeniem prawa mającym istotny wpływ na wynik oceny i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia Zarządowi Województwa [...]; 2. zasądza od Zarządu Województwa [...] na rzecz skarżącej "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w S. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Zarząd Województwa [...], jako instytucję zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa [...] na lata 2014 - 2020, dla Osi Priorytetowej 1. Komercjalizacja wiedzy, Działania 1.1. Ekspansja przez innowacje, Poddziałania 1.1.1. Ekspansja przez innowacje - wsparcie dotacyjne, [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w [...] (dalej także jako "Spółka" albo "skarżąca"), złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą "Wsparcie profilaktyki zdrowia kobiet 60+ poprzez badania i rozwój w Laboratorium innowacyjnych technologii obuwniczych [...] w [....], w woj. [...]".
W streszczeniu projektu wskazano, że wdrożenie projektu to realizacja agendy badawczej laboratorium innowacyjnych technologii obuwniczych [...] w [...], wyposażonego w najwyższej klasy aparaturę badawczą oraz technologie ICT i aparaturę produkcyjną. Rezultatem projektu będzie opracowanie technologii innowacyjnego obuwia dla kobiet w wieku >60 oraz nowy wzorzec kopyta do produkcji obuwia. Projekt zakłada zwiększenie aktywności wnioskodawcy w obszarze prac B+R oraz wdrożenie wyników prac B+R do własnej działalności. Innowacyjność obuwia jest zdefiniowana w projekcie jako narzędzie profilaktyki i redukcji dolegliwości bólowych tzw. stóp wrażliwych kobiet 60+. Projekt wpisuje się w priorytet UE związany z wspieraniem tzw. "srebrnego przemysłu" i rozwoju przyjaznych wiekowo produktów i usług. Przedsięwzięcie przyniesie efekty dla branż: obuwniczej i tekstylnej poprzez komercjalizację wyników prac badawczych. Adresowanie projektu do szerokiego grona interesariuszy gwarantuje wysoką efektywność wdrożenia. Spółka wystąpiła o dofinansowanie projektu w 44,54 %, to jest o przyznanie dla projektu 1.220.565 zł, deklarując wkład własny na poziomie 1.520.035 zł.