Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 25 października 2018 r., sygn. II SAB/Bk 90/18
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska (spr.), po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 października 2018 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Stowarzyszenia S. O. w W. na bezczynność Proboszcza Rzymsko-Katolickiej Parafii pw. św. J. w J. w przedmiocie informacji publicznej oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] maja 2018 r. przesłanym drogą pocztą elektronicznej Stowarzyszenie S. O. W. w W. (dalej: Stowarzyszenie) zwróciło się do Proboszcza Parafii p.w. [...] w J. o udostępnienie informacji publicznej:
1. o liczbie osób pochowanych na cmentarzu w 2017 r.;
2. o rodzajach opłat cmentarnych jakie pobrano w 2017 r. (w tym m.in. o opłacie za oddanie miejsca pod grób, opłacie za ustawienie ławki, opłacie za wycięcie drzewa, opłacie za czynności związane z pochowaniem zwłok, opłacie za wjazd pojazdów na teren cmentarza);
3. o istnieniu dokumentu/cennika ustalającego wysokość ww. opłat, a jeżeli taki cennik istnieje, o jego udostępnienie;
4. o kwocie uzyskanych środków z opłat cmentarnych za rok 2017.
W odpowiedzi na powyższy wniosek Proboszcz Parafii (organ) wyjaśnił w dniu [...] maja 2018 r., że zakres żądanych danych nie mieści się w pojęciu informacji publicznej, o której mowa w art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wskazał, że Parafia nie dysponuje mieniem publicznym ani nie wykorzystuje finansowania publicznego w zakresie, w jakim zarządza cmentarzem parafialnym. Organ powołał się na treść art. 5 Konkordatu oraz art. 87 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i wskazał, że w zakresie wykonywania jurysdykcji, zarządu i administracji w sprawach, które są związane z misją Kościoła Katolickiego, odpowiednie regulacje zawiera prawo kanoniczne.
Stowarzyszenie wezwało Proboszcza do wykonania wniosku. Wskazało na treść art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz na wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie IV SAB/Wr 72/17, w którym sąd zaprezentował stanowisko, zgodnie z którym Parafa (Proboszcz) należą do katalogu podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji publicznej. Zdaniem Stowarzyszenia, złożony w przedmiotowej sprawie wniosek dotyczy sytuacji, w której Parafia (Proboszcz) wykonuje zadania publiczne i gospodaruje środkami publicznymi. Wskazało na treść art. 8 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zgodnie z którym - w jego ocenie - jeżeli na terenie gminy nie funkcjonuje cmentarz komunalny, to cmentarz parafialny "przejmuje niejako funkcję tego pierwszego". Jednym z zadań własnych gminy jest prowadzenie cmentarzy gminnych (art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym). Zdaniem wnioskującego, skoro Parafia wykonuje zadania, które dotyczą sprawy publicznej, to wnioskowane informacje są informacją publiczną. Wezwano do realizacji wniosku z dnia [...] maja 2018 r.