Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 października 2018 r., sygn. I SA/Bk 479/18

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz,, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 października 2018 r. sprawy ze skargi P. I. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od marca 2014 r. do kwietnia 2016 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r., Nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. dokonał odmiennego, aniżeli zadeklarował P. I. (dalej powoływany także jako Skarżący) rozliczenia w podatku VAT za okresy od marca 2014 r. do kwietnia 2016 r.

Organ I instancji w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że Skarżący w badanym okresie prowadząc działalność gospodarczą, wykonywał usługi brukarskie. Skarżący w sześciu przypadkach zastosował nieprawidłową, obniżoną stawkę podatku VAT (8%) do opodatkowania usług ułożenia kostki brukowej, które powinny być opodatkowane stawką podstawową (23 %). W powyższym zakresie, Skarżący złożył skorygowane deklaracje VAT - 7 za poszczególne miesiące od maja 2014 do kwietnia 2016 r. jednakże organ przyjął, że nie wywołały skutków prawnych, gdyż złożone zostały w trakcie toczącego się postępowania podatkowego. W sprawie organ I instancji stwierdził też różnice pomiędzy ilością nabytych materiałów budowlanych (kostki brukowej, krawężników, palisad, obrzeży i płyt chodnikowych), wynikającą z faktur zakupu, a ilością tych materiałów zużytą podczas wykonywania usług układania kostki brukowej, wynikającą z wystawionych faktur sprzedaży.

Na podstawie powyższych ustaleń, organ I instancji stwierdził nierzetelność ewidencji sprzedaży za poszczególne okresy w zakresie nie wykazanego obrotu, wadliwość ewidencji sprzedaży w zakresie, w jakim zastosowano nieprawidłową stawkę podatku VAT oraz nierzetelność skorygowanej ewidencji sprzedaży w zakresie, w jakim ujęto faktury korygujące nie wprowadzone do obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00