Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 września 2018 r., sygn. VI SA/Wa 191/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Protokolant p.o. ref. staż. Agnieszka Fidor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2018 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na wezwanie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego udostępnienia programów oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest wezwanie z [...] października 2017 r., nr [...], wystosowane na podstawie art. 43a ust. 2 w zw. z art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2011 r., Nr 43, poz. 226 z późn. zm., dalej: "u.r.t."), przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej: "Przewodniczący KRRiT" lub "Organ") do T. sp. z o.o. (dalej: "Skarżąca", "Nadawca" lub "Spółka") do nieodpłatnego udostępnienia programów "[...]" oraz "[...]" (dalej "Programy") operatorowi rozprowadzającemu programy S. w G. (dalej: "zainteresowana").
Niniejsza sprawa została zainicjowana pismem zainteresowanej z [...] stycznia 2017 r. skierowanym do Przewodniczącego KRRiT o wezwanie Skarżącej do udostępnienia zainteresowanej, na podstawie art. 43a ust. 2 u.r.t., programów "[...]" oraz "[...]".
W zaskarżonym wezwaniu Przewodniczący KRRiT wskazał, że zgodnie z art. 43 ust. 2 u.r.t. nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w ust. 1, nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej, o której mowa w ust. 1, zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania. Przepis art. 43a ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w art. 43 ust. 1, jest obowiązany do nieodpłatnego udostępniania tego programu na wniosek operatora rozprowadzającego program, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Skarżący uznał, że przedmiotowe wezwanie jest zaskarżalnym do sądu administracyjnego aktem, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718, dalej: "P.p.s.a."), w związku z czym wezwał Przewodniczącego KRRiT, pismem z 27 października 2017 r., do usunięcia naruszenia prawa, kwestionując prawidłowość zaskarżonego wezwania z [...] października 2017 r.