Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 września 2018 r., sygn. IV SA/Wa 1062/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Sędziowie sędzia WSA Kaja Angerman (spr.), sędzia WSA Jarosław Łuczaj, Protokolant st. sekr. sąd. Piotr Iwaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2018 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wjazdu na granicy uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...].

Uzasadnienie

Komendant Główny Straży Granicznej decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r. po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez obywatelkę [...] M. S. utrzymał w mocy decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. w sprawie odmowy wjazdu na granicy.

Powyższa decyzja była wynikiem następujących ustaleń faktycznych i oceny prawnej.

W dniu 8 listopada 2017 r. do kontroli granicznej na kierunku wjazdowym do Polski w przejściu granicznym Placówki Straży Granicznej w [...] zgłosiła się obywatelka [...] M. S.

Komendant Placówki Straży Granicznej w [...] stwierdzając, że cudzoziemka nie posiada ważnej wizy lub innych ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do pobytu na tym terytorium, na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach odmówił jej wjazdu na terytorium RP.

Strona odwołała się od przedmiotowej decyzji podnosząc, iż zaskarżona decyzja winna zostać uchylona, ponieważ cudzoziemka zadeklarowała zamiar złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w piśmie z dnia 10 listopada 2017 r., a wcześniej uczyniła to ustnie na przejściu granicznym dnia 6 listopada 2017 r. Prośba skarżącej nie została jednak nigdzie odnotowana. Pełnomocnik skarżącej zarzucił organowi, że częsta praktyką jest nieodnotowywanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00