Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 września 2018 r., sygn. II SA/Sz 218/18

Gospodarka mieniem

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.),, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 września 2018 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Wójt Gminy K. ustalił T. W. opłatę adiacencką w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości stanowiących działki nr [...] i [...], obręb K., powstałych w wyniku podziału działki nr [...], obręb K., o powierzchni [...] ha.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że na wniosek właścicielki działki nr [...] położonej w obrębie ewidencyjnym K., decyzją z dnia [...] r., która stała się ostateczna w dniu [...]. - Wójt Gminy K. dokonał podziału działki nr [...] na działki:

- nr [...] o powierzchni [...] ha,

- nr [...] o powierzchni [...] ha.

Dla potrzeb ustalenia opłaty adiacenckiej organ zlecił uprawnionemu rzeczoznawcy majątkowemu opracowanie operatu szacunkowego.

Po dokonaniu oględzin nieruchomości w dniu [...] biegły J. R. w dniu [...] r. sporządził operat szacunkowy na podstawie którego ustalono, że wartość nieruchomości według stanu sprzed podziału wyraża się w kwocie [...]zł, zaś według stanu po jej podziale w kwocie [...]zł. W tej sytuacji wartość nieruchomości po podziale wzrosła o [...] zł.

W operacie szacunkowym określono wartość rynkową nieruchomości dla obu stanów (przed podziałem i po podziale) podejściem porównawczym - gdzie zastosowano metodę korygowania ceny średniej.

Organ I instancji dokonał wnikliwej analizy prawidłowości sporządzonego operatu szacunkowego ze szczegółowym uwzględnieniem analizy rynku nieruchomości o podobnych cechach do przedmiotu wyceny. Zdaniem Wójta, rzeczoznawca majątkowy przedstawił w operacie szacunkowym wszystkie konieczne informacje o szacowanej nieruchomości i nieruchomościach podobnych. Mając na uwadze, że operat nie został zakwestionowany przez organ samorządu rzeczoznawców majątkowych, a strona nie przedstawiła rozbieżnego operatu szacunkowego - przyjęto go jako podstawę obliczenia opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00