Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 września 2018 r., sygn. I SA/Sz 426/18

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska Sędziowie Sędzia WSA Anna Sokołowska Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 września 2018 r. sprawy ze skargi "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za marzec 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Sz [...]

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ odwoławczy"), po rozpoznaniu odwołania N. S. (dalej: "Spółka"/"Skarżąca"/"Strona") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. (dalej: "organ I instancji") z dnia [...] r. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za marzec 2012 r., w kwocie [...]zł.

Decyzja ta została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu [...] r. do Urzędu Celnego w S. wpłynęła deklaracja Spółki na podatek akcyzowy od paliw silnikowych (z wyłączeniem gazu) w kwocie [...]zł oraz od olejów smarowych i pozostałych olejów w kwocie [...]zł. W dniu [...] r. Spółka złożyła w organie korektę deklaracji dla podatku akcyzowego, w której zadeklarowała podatek akcyzowy: od paliw silnikowych (z wyłączeniem gazu) w kwocie [...]zł oraz od olejów smarowych i pozostałych olejów w kwocie [...]zł.

Wnioskiem z dnia [...] r. Spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za marzec 2012 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu Spółka podniosła, że prowadzi skład podatkowy, w ramach którego nabywa wewnątrzwspólnotowo, a następnie wprowadza na terytorium kraju oleje mineralne transformatorowe (elektroizolacyjne) o kodzie [...]. Oleje te są otrzymywane w wyniku rafinacji i hydrorafinacji ropy naftowej. Zastosowanie tych olejów ogranicza się wyłącznie do zalewania transformatorów lub wyłączników wysokonapięciowych, jako chłodziwo. Olejów tych nie stosuje się jako paliwa do napędu jakichkolwiek silników i nie są one produkowane jako paliwo, a niektóre parametry charakterystyczne dla paliw ciekłych nie są w ogóle określane i nie poddają się tym samym weryfikacji na podstawie obowiązujących, w tym zakresie przepisów prawa (olej nie zawiera estrów metylowych kwasów tłuszczowych - FAME, liczba cetanowa nie jest określana dla oleju ze względu na jego przeznaczenie, podobnie jak indeks cetanowy, gęstość w temp. 15°C wynosi 870.0 kg/m3, zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych wynosi 13%, zawartość siarki wynosi 0,03 W t %, lepkość w temp. 40°C - 9,0 mm2/s, skład frakcyjny do temp. 250°C destyluje < 0%, do temp. 350°C destyluje 95%, do temp. 360°C destyluje 98%).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00