Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 września 2018 r., sygn. III SA/Po 175/18

Gry losowe

 

Dnia 5 września 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] września 2018 roku przy udziale sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2018r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] grudnia 2016r. nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu na rzecz strony skarżącej kwotę [...]- (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2015 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w [...] ustalili, że w lokalu: sklep spożywczo-przemysłowy w [...], należącym do M. S. (dalej jako "skarżący"), znajduje się urządzenie o nazwie Ghost Hunter, włączone i gotowe do gry. W drodze eksperymentu ustalono, że gry oferowane na urządzeniu są grami na automacie w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 612 z późn. zm., dalej jako u.g.h.), urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy.

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] postanowieniem z [...] lipca 2015 r. wszczął z urzędu postępowanie wobec M. S. w sprawie wymierzenia kary pieniężnej w związku z urządzaniem gier na przedmiotowym automacie poza kasynem gry. W toku postępowania organ zgromadził materiał dowodowy w postaci protokołu oględzin, protokołu przesłuchania dwóch świadków - sprzedawców w ww. sklepie, kserokopii umowy najmu powierzchni użytkowej.

Organ wskazał, że z kserokopii umowy najmu powierzchni użytkowej (nieczytelna data zawarcia) nr [...] zawartej pomiędzy skarżącym a [...] (dalej jako "spółka") wynika, że spółka, jako najemca, będzie wyłącznym użytkownikiem części lokalu, o powierzchni 2 m2, w celu urządzania i prowadzenia, przez spółkę, gier na automatach zręcznościowych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej i które nie mają charakteru losowego. Spółka zobowiązała się w tego tytułu płacić wynajmującemu miesięczne ryczałtowe wynagrodzenie w wysokości 150 zł powiększone o kwotę podatku od towarów i usług. Skarżący zobowiązał się do stałego dostarczania energii elektrycznej pozwalającej na niezakłóconą pracę automatu, do ochrony urządzenia przed uszkodzeniem czy zniszczeniem, zapewnienia swobodnego dostępu do urządzenia spółce i osobom wskazanym przez spółkę, powiadomienia spółki o istotnych zmianach w otwarciu lokalu lub zamiarze przerwania pracy lokalu co najmniej z pięciodniowym wyprzedzeniem, niezwłocznego informowania o wszelkich awariach, uszkodzeniach nieprawidłowościach w pracy urządzenia, przy czym powiadomienia miały być realizowane w formie pisemnej na adres siedziby spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00