Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 września 2018 r., sygn. I SA/Po 488/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w M(1) decyzją z [...] grudnia 2014 r., nr [...] określił A. A. (dalej: "skarżący") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. w kwocie [...] zł. Uzasadniając decyzję organ pierwszej instancji zaznaczył m.in., że wobec skarżącego prowadzone jest postępowanie przygotowawcze dotyczące przestępstw skarbowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. W tym postępowaniu 05 grudnia 2011 r. zostało wydane i ogłoszone postanowienie o przedstawieniu skarżącemu zarzutów. Skarżący został również dodatkowo zawiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia pismem doręczonym mu 13 grudnia 2012 r. W ocenie organu sporne zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu. Organ nie zbadał księgi podatkowej ze względu na brak. Według skarżącego uległa zatopieniu wraz z częścią faktur potwierdzających zakupy i sprzedaż. Brak dokumentów potwierdziła również księgowa skarżącego.

Organ ustalił, że skarżący w 2006 r. prowadził przedsiębiorstwo w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczo-przemysłowymi, handlu używanymi pojazdami samochodowymi oraz solarium. Skarżący przedłożył dowody źródłowe dotyczące zakupów i raporty fiskalne ze sprzedaży w sklepie spożywczym i solarium za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2006 r. Przedłożył również moduły pamięci dwóch kas rejestrujących, duplikaty dokumentów źródłowych dotyczących zakupów wystawione w lipcu 2010 r. oraz księgę przychodów i rozchodów za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2006 r. Obroty ewidencjonowane na kasach rejestrujących skarżącego uwzględniały jedynie obroty związane z prowadzeniem sklepu spożywczego oraz solarium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00