Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 września 2018 r., sygn. II SA/Po 313/18

Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze sprzeciwu C. sp. z o.o. z siedzibą w P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie warunków zabudowy oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Wójt Gminy T. postanowieniem z 14 listopada 2016 r. o nr [...], wydanym po rozpatrzeniu T. Z., wznowił postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją nr [...] z dnia 17 marca 2015 roku w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej, budowy ośmiu budynków garażowo- gospodarczych na terenie działek nr [...] i [...], położonych w miejscowości P..

Następnie, decyzją z [...] 2017 r. o nr [...], wydaną na podstawie art. 151 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257, dalej "k.p.a.") Wójt Gminy T. odmówił uchylenia wyżej opisanej ostatecznej decyzji własnej nr [...] z dnia [...] 2015 roku.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż wniosek o wznowienie postępowania T. Z. oparł na przesłance z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. - strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. Dalej wskazano, iż przy ustalaniu stron postępowania o ustalenie warunków zabudowy nie ma miejsca na żaden automatyzm. Można przyjąć, iż co do zasady, stronami postępowania są właściciele albo użytkownicy wieczyści sąsiednich działek, jednak nawet w sytuacji, gdy działka danej osoby znajduje się w bliskim sąsiedztwie działki inwestora, nie oznacza to każdorazowo, iż osobie tej przysługuje status strony postępowania administracyjnego w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W każdym takim przypadku należy bowiem przeprowadzić stosowną analizę, czy dana osoba ma interes prawny, aby uczestniczyć w takim postępowaniu. O interesie prawnym (art. 28 k.p.a.) tych osób przesądza jednak zasięg oddziaływania danej inwestycji na nieruchomości sąsiednie oraz stopień jej uciążliwości dla tych nieruchomości. Zdaniem organu T. Z. nie wykazał konkretnych czynników wprowadzających negatywne oddziaływanie planowanej inwestycji na swoją nieruchomość. Tym samym z tego tytułu nie ma możliwości przypisania mu statusu strony. Wójt wyjaśnił wnioskodawcy, iż zarzuty dotyczące uciążliwości planowanej inwestycji dla terenów sąsiednich, jak np. zacienienie, mogą być badane dopiero na etapie pozwolenia na budowę, przy ustalaniu oddziaływania planowanej inwestycji na nieruchomości sąsiednie. Decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją stanowiącą jedynie o możliwości zagospodarowania terenu, nie ma mocy ograniczania cudzych praw zarówno do nieruchomości, na której planuje się inwestycję, czy nieruchomości sąsiednich. Ograniczenie to może nastąpić dopiero w fazie realizacyjnej, w związku z wydaniem pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00