Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 września 2018 r., sygn. II SA/Op 302/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant Referent stażysta Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2018 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Opola z dnia 20 grudnia 2017 r. nr [...].
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez J. B. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 maja 2018 r., nr [...], utrzymująca w mocy - wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta Opola, decyzję z dnia 20 grudnia 2017 r., nr [...], odmawiającą przyznania J. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką A. W.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym:
W dniu 24 października 2017 r. J. B. złożył w Miejskim Centrum Świadczeń w Opolu dwa osobne wnioski, jeden o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a drugi o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego; oba w związku z opieką nad matką A. W. ur. [...] i legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W dniu 24 listopada 2017 r. złożył natomiast do akt pisemne oświadczenie, zgodnie z którym w przypadku zbiegu uprawnienia do obydwu świadczeń wybiera świadczenie korzystniejsze, tj. świadczenie pielęgnacyjne.
Decyzją z dnia 20 grudnia 2017 r., nr [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta Opola, orzeczono o przyznaniu J. B. specjalnego zasiłku opiekuńczego w wysokości 520 zł miesięcznie na okres od 1 listopada 2017 r. do 31 października 2018 r., w związku z opieką nad A. W.
W dniu 20 grudnia 2017 r. wydana została także decyzja nr [...], którą odmówiono J. B. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad A. W. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że z orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia 27 maja 2014 r. wynika, iż A. W. została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, a orzeczenie wydano na stałe, jednak nie można ustalić daty powstania niepełnosprawności. W związku z tym organ uznał, że w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z art. 17 ust. 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1952) zwana dalej ustawą. Dostrzegając, że wyrokiem z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, Trybunału Konstytucyjnego uznał wskazany przepis za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności organ stwierdził, że skutkiem wejścia w życie niniejszego wyroku nie było ani uchylenie art. 17 ust. 1b ustawy, ani uchylenie decyzji przyznających świadczenia, ani wykreowanie "prawa" do żądania świadczenia dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych osób, jeżeli niepełnosprawność podopiecznych nie powstała w okresie dzieciństwa. Trybunał zaadresował rozstrzygnięcie do ustawodawcy, który powinien poprawić stan prawny bez zbędnej zwłoki.