Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 12 września 2018 r., sygn. II SAB/Op 65/18

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 września 2018 r. sprawy ze skargi J. Z. na bezczynność Wójta Gminy Turawa w przedmiocie informacji publicznej 1) zobowiązuje Wójta Gminy Turawa do rozpoznania wniosku J. Z. z dnia 10 czerwca 2018 r., w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, 2) stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3) dalej idącą skargę oddala, 4) zasądza od Wójta Gminy Turawa na rzecz skarżącego J. Z. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10 czerwca 2018 r., złożonym za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (skrót ePUAP), w ramach dostępu do informacji publicznej J. Z., zwany dalej również skarżącym, wystąpił do Gminy Turawa o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

- ile osób zatrudnionych w urzędzie gminy jest funkcjonariuszami publicznymi ?

- jakie stanowiska zajmują pracownicy będący funkcjonariuszami publicznymi i jaka jest ich liczba na każdym ze stanowisk ? (w przypadku powielania się nazw stanowisk wskazanie ich liczby np.: inspektor):

- jakie nagrody w 2015, 2016 i 2017 roku otrzymał każdy z funkcjonariuszy publicznych ? (wskazanie kwoty nagród za każdy rok oddzielnie dla każdego z zajmowanych stanowisk);

- jakie były kryteria przyznawania nagród i jakie konkretne przesłanki zostały wzięte pod uwagę przy przyznaniu każdej z nagród dla każdego z funkcjonariuszy publicznych ? (wskazanie tej informacji w odniesieniu do każdego z zajmowanych stanowisk).

Następnie, w piśmie z dnia 23 lipca 2018 r. (data wpływu do organu 31 lipca 2018 r.), skarżący wywiódł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na bezczynność Wójta Gminy Turawa w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej objętej ww. wnioskiem. Zarzucając organowi naruszenie art. 61 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji RP w zw. z art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz art. 1 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 13 ust. 1, art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, wniósł o stwierdzenie bezczynności organu w załatwieniu wniosku i zobowiązanie go do jego załatwienia w terminie czternastu dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku, a także uznanie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa i wymierzenie organowi grzywny w wysokości 2000 zł oraz rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym i zasądzenie kosztów postępowania. Uzasadniając zarzuty wskazał, że do chwili wniesienia skargi organ na wniosek skarżącego nie udzielił żadnej odpowiedzi, wobec czego nie wykonał obowiązków wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podkreślając publiczny charakter wnioskowanych informacji, na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy wywodził, że osobą pełniącą funkcję publiczną będzie każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej lub też w strukturach jakichkolwiek osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Cechą wyróżniającą osobę pełniącą funkcję publiczną jest posiadanie określonego zakresu uprawnień pozwalających na kształtowanie treści wykonywanych zadań w sferze publicznej. Informacja publiczna dotyczy zatem wszystkich pracowników organu, którzy biorą udział we wszelkiego rodzaju procedurach decyzyjnych. Odnosi się wprost do sfery działalności organu i z tego względu ma charakter publiczny. Zwracając uwagę, że w przedmiotowej sprawie treść wniosku została sformułowana w sposób precyzyjny skarżący podkreślił, że zwrócił się do organy m.in. o sporządzenie listy funkcjonariuszy publicznych poprzez wymienienie jedynie stanowisk jakie zajmują nagradzane osoby oraz wskazanie liczby stanowisk tego samego rodzaju, a udostępnienie takich danych w żaden sposób nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych. Wskazał również na brak konieczności poprzedzenia skargi na bezczynność ponagleniem, o którym mowa w art. 37 § 1 K.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00