Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 września 2018 r., sygn. III SA/Łd 621/18

Podatkowe postępowanie

 

Dnia 19 września 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki, Asesor WSA Małgorzata Kowalska (spr.), , Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2018 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu i nieuwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASDANIENIE

Decyzją z [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. działając na podstawie art. 90c w zw. z art. 73 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 roku Prawo celne (t.j. D.U. z 2018r. poz.167) i art. 162 § 1, § 2 i § 3, art. 163 § 2 oraz art. 228 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.),- dalej "O.p." stwierdził, że odwołanie A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. z [...] określającej niezaksięgowaną kwotę należności wynikającą z długu celnego, zostało wniesione z uchybieniem terminowi do wniesienia odwołania oraz odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że [...] Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. wydał decyzję określającą skarżącej niezaksięgowaną kwotę należności wynikającą z długu celnego. Przedmiotowa decyzja została doręczona spółce 26 lutego 2018 roku, co dokumentuje zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji. Odwołanie od tej decyzji zostało nadane w urzędzie pocztowym dopiero 15 marca 2018 roku. A więc bez wątpienia z uchybieniem 14-dniowego terminu do jego wniesienia. Jednocześnie z odwołaniem skarżąca spółka sporządziła wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania i również nadała go w urzędzie pocztowym 15 marca 2018 roku. Spółka wskazała, że opóźnienie w złożeniu odwołania było spowodowane okolicznościami, które powstały bez jej winy. Przedstawiając swoje argumenty podała, że na przestrzeni ostatnich tygodni otrzymuje bardzo intensywną korespondencję z Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. w sprawach dotyczących odpraw celnych, w tej części działalności, której spółka już nie prowadzi. Korespondencja ta szczególnie nasiliła się w okresie stycznia i lutego 2018 roku, które to miesiące są szczególnie intensywnym okresem pracy dla każdego przedsiębiorcy-podatnika (zamknięcie danego okresu sprawozdawczego, uzgadnianie sald, zamknięcie ksiąg rachunkowych za dany rok, sporządzanie sprawozdań finansowych, sporządzanie deklaracji i informacji podatkowych etc.). Przychodzących decyzji z Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. było tyle, iż strona musiała oddelegować do prowadzenia tych spraw odrębnego pracownika. Kluczową kwestią jest również to, że od jakiegoś czasu pisma jakie przychodzą z organu ceno-skarbowego mają nadawaną dublującą się, mylącą numerację co do poszczególnych decyzji i spraw. Przykładowo w tym samym czasie (dosłownie w tych samych dniach) do spółki od tego samego organu wpłynęła decyzja o kodzie [...] oraz [...], a termin na wniesienie odwołania od tych decyzji upływał w tym samym tygodniu (12-15 marca). Do spółki część z tej korespondencji trafia z uszkodzoną kopertą w związku z czym łatwo o pomyłkę, która decyzja w jakim momencie jest składana na dzienniku podawczym strony. Dodatkowo pracownik, który został oddelegowany do prowadzenia tych spraw z przyczyn zdrowotnych zrezygnował z pracy. Gdyby nie błędna identyfikacja spraw po tożsamych numerach nadawanych przez ten sam organ w tych samych postępowaniach w tym samym czasie spółka złożyłaby odwołanie od niesłusznej decyzji organu podatkowego w terminie. Z powyższego w ocenie strony wynika, iż nie dochowanie terminu na złożenie odwołania nastąpiło w okolicznościach, które wydatnie wpływają na brak możliwości skutecznego postawienia spółce zarzutu winy. Przeciwnie kumulacja postępowań w niewielkim odstępie czasowym, krótkie terminy na składanie pism i nadawanie mylących oznaczeń dla wydawanych decyzji miało decydujący wpływ na uchybienie terminowi do złożenia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00