Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 września 2018 r., sygn. III SA/Łd 342/18
Służba cywilna
Dnia 6 września 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), , Asesor WSA Małgorzata Kowalska, Protokolant Sekretarz sądowy Renata Tomaszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2018 roku sprawy ze skargi M.M. na czynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] w przedmiocie wyniku naboru na wolne stanowisko pracy oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 11 stycznia 2018 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. wystąpił do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z wnioskiem o przeprowadzenie naboru na wolne stanowisko pracy w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Wniosek o przeprowadzenie naboru został zaakceptowany w dniu 23 stycznia 2018 r. przez Zastępcę Dyrektora Administracji Skarbowej w Ł. wraz z projektem ogłoszenia.
W dniu 26 stycznia 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. ogłosił nabór na stanowisko starszego referenta w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej w Dziale Egzekucji Administracyjnej z miejscem wykonywania obowiązków służbowych w Urzędzie Skarbowym w P. Ogłoszenie zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (nr ogłoszenia Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (nr ogłoszenia (...)) oraz Biuletynie Informacji Publicznej Izby Administracji Skarbowej w Ł. z terminem składania dokumentów do dnia 31 stycznia 2018 r.
W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęło 11 ofert, z czego wymogi formalne spełniło 8 ofert.
Postępowanie rekrutacyjne zostało przeprowadzone w 3 etapach. W pierwszym etapie przeprowadzono weryfikację formalną ofert, polegającą na kontroli złożonych ofert pod względem spełniania wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu o naborze. Weryfikacji podlegały: terminowość dostarczenia oferty, kompletność dokumentów, spełnienie przez kandydata wymogów niezbędnych dotyczących wykształcenia oraz pozostałych kwalifikacji i uprawnień, właściwe udokumentowanie posiadanego wykształcenia oraz pozostałych kwalifikacji i uprawnień, a także prawidłowe złożenie wymaganych oświadczeń i opatrzenie ich własnoręcznym podpisem. Brak dopełnienia któregokolwiek z wymagań skutkował niedopuszczeniem kandydata do dalszego udziału w naborze. W drugim etapie postępowania przeprowadzono sprawdzian wiedzy merytorycznej. Test składał się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź przyznawano jeden punkt, za błędną zero punktów, punkty ujemne nie występowały. Do następnego etapu postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowani zostali wyłącznie ci kandydaci, którzy osiągnęli minimalny próg 60 % punktów możliwych do uzyskania. W trzecim etapie postępowania przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną. Celem rozmowy kwalifikacyjnej była weryfikacja informacji zwartych w złożonej przez kandydata ofercie oraz sprawdzenie predyspozycji, kompetencji i umiejętności kandydata do pracy na danym stanowisku. Wszyscy kandydaci odpowiadali na takie same pytania. Kandydat za każdą udzieloną odpowiedź mógł uzyskać ocenę od 0 do 5 punktów. Maksymalna liczba punktów na tym etapie wynosiło 20 punktów. Wynik pozytywny z rozmowy kwalifikacyjnej to osiągnięcie przez kandydata minimum 60 %, tj. 12 punktów z możliwych do uzyskania.