Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 września 2018 r., sygn. II SA/Kr 1006/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Jacek Bursa po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze sprzeciwu Gminy Miejskiej K od decyzji Nr [...] Wojewody z dnia [...] czerwca 2018 roku, znak: [...] w przedmiocie przyznania nieruchomości zamiennej oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Prezydium Rady Narodowej m. K. w dniu [...] kwietnia 1958 r. wydało orzeczenie znak: [...] orzekające o wywłaszczeniu na rzecz Państwa - na cele Wydziału Oświaty Prezydium Rady Narodowej w m. K. - pod budowę przedszkola - nieruchomości oznaczonej jako części parcel: l. kat. [...], l. kat. [...] oraz l. kat. [...], b. gm. kat [...], stanowiącej współwłasność J. P. w 29/192 cz., M. D. w 29/192 cz., Z. T. w 26/192 cz., E. P. w 12/192 cz., S. T. w 1/4 części oraz M. S. w 1/4 cz.

Orzekając w powyższy sposób organ I instancji oparł się na regulacjach art. 1, 10 i 21 obowiązującego wówczas dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz.U. R.P. nr 4 póz. 31 z 1952 r.).

Od orzeczenia tego zostało złożone odwołanie przez L. D. , która pismem zatytułowanym jako zastrzeżenie z dnia 23 kwietnia 1958 r. wskazała, iż treść orzeczenia Prezydium Narodowej w m. K. opiera się na twierdzeniu, iż starania Wydziału Oświaty Prezydium Rady Narodowej m. K. o nabycie tych nieruchomości w drodze dobrowolnej umowy kupna wzgl. zamiany nie dały rezultatu. Temu uzasadnieniu przeciwstawia podpisana stwierdzenie, że takiej próby Wydział Oświaty w ogóle nie podjął i pertraktacji tej treści w ogóle nie prowadził. Dokonał natomiast samowolnego zajęcia terenu i podjął budowę przedszkola, nie pytając o to zainteresowanych właścicieli. Ponieważ zachodzi obawa, że wydział Oświaty w analogiczny sposób zadecyduje o przyznaniu zamiennych parcel, przeto podpisana tak długo nie wyrazi zgody na treść Orzeczenia, dopóki nie dokona się uzgodnienia dotyczące zamiennej parceli pomiędzy nią a Wydziałem Oświaty Prezydium Rady Narodowej m. K.. Życzeniem podpisanej jest by zamienne parcele były pod względem wartości równorzędne a przynajmniej wartości uzgodnionej. Odwołanie od ww. orzeczenia złożone zostało również przez T. T., która pismem z dnia 27 kwietnia 1958 r., wskazała iż niezgodne ze stanem faktycznym jest uzasadnienie cytowanego orzeczenia o wywłaszczeniu nieruchomości w przedmiocie braku rezultatu w staraniach Wydziału Oświaty przez R. N. w m. K. o nabycie tych nieruchomości w drodze dobrowolnej umowy kupna względnie zamiany, bowiem Wydział Oświaty Prez.R.N. w m. K. nie wysunął żadnej konkretnej propozycji nabycia tej nieruchomości w drodze dobrowolnej umowy kupna ani też nie zaoferował mi konkretnej zamiany. W przedmiotowych aktach Wydziału Oświaty Pręż. R. N. w m. K. winno znajdować się moje oświadczenie pisemne, złożone w toku wstępnych rozmów, że zgadzam się na oddanie przypadającej na mnie części parceli mającej ulec wywłaszczeniu, pod warunkiem przydzielenia mi parceli zamiennej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00