Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 września 2018 r., sygn. III SA/Gl 769/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman Sędziowie Sędzia NSA Anna Apollo (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Kandut po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. z [...] r. nr [...] przedłużające termin zwrotu "A" spółce z o.o. z siedzibą w S. (dalej określanej jako spółka lub skarżąca) nadwyżki podatku od towarów i usług za wrzesień 2017 r. do czasu przewidywanego zakończenia weryfikacji rozliczenia, tj. do dnia 31 grudnia 2018 r.

Postanowienie wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w S. postanowieniem z [...] r. nr [...] przedłużył spółce termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za wrzesień 2017 r. do dnia zakończenia weryfikacji rozliczenia , czyli do dnia 31 grudnia 2018 r. Uznał bowiem że spółka na wezwanie organu w terminie nie dostarczyła żądanych dokumentów pozwalających na weryfikacje przedstawionego przez nią rozliczenia.

W zażaleniu spółka zarzuciła organowi I instancji naruszenie art. 87 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2017r., poz. 1221 ze zm., dalej określanej skrótem ustawa o VAT) w związku art. 274b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednol. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. dalej określanej skrótem O.p.) poprzez przedłużenie terminu zwrotu podatku pomimo braku ku temu przesłanek oraz art. 120 i art. 121 § 1 O.p. poprzez działania w sposób podważający zaufanie do organów państwa mające na celu wyłącznie wykazanie z góry obranej tezy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00