Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 12 września 2018 r., sygn. I SA/Bk 366/18
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 września 2018 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Naczelnik P. Urzędu Celno- Skarbowego w Bi. decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...] wymierzył J. B. (dalej powoływanej także jako "Skarżąca"), karę pieniężną w wysokości 48.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach: A. poza kasynem gry, tj. w lokalu Pokoje G. przy ul. [...] w Z.
2. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się Skarżąca składając odwołanie od decyzji organu I instancji.
3. W wyniku rozpatrzenia odwołania, decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r.
nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B., utrzymał w mocy sporne rozstrzygnięcie organu I instancji.
W pierwszej kolejności organ odwoławczy, wskazując na zmiany brzmienia ustawy o grach hazardowych wprowadzonych z dniem 1 kwietnia 2017 r. stwierdził, że podstawą materialnoprawną wydania zaskarżonej decyzji Naczelnika P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. były przepisy ustawy o grach hazardowych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2017 r.
Następnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. podniósł, że w sprawie ustalono, iż w dniu [...] lipca 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w ww. lokalu kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych. W protokole z kontroli wskazano, że kontrolowane urządzenia są: (1) są urządzeniami elektronicznymi, (2) urządzenia do gier realizują wygrane pieniężne (wypłacają monety w zamian za wygrane punkty kredytowe), (3) gry na urządzeniach organizowane są w celach komercyjnych (rozpoczęcie gry następuje po wcześniejszym zakredytowaniu urządzeń do gier punktami kredytowymi uzyskanymi za środki pieniężne), (4) gry na urządzeniach zawierają element losowości (przeprowadzenie gry wymaga jednokrotnego wciśnięcia odpowiedniego pola funkcyjnego Start, wprawiającego w ruch bębny, które obracają się z dużą prędkością i po chwili samoczynnie zatrzymują; trafienie układu wygrywającego zależy wyłącznie od oprogramowania urządzeń do gier).