Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Po 174/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi I. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2017 r., nr [...], Burmistrz Gminy R. odmówił przyznania I. L. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, wnioskowanego na córkę - E. L..

Uzasadniając wydaną decyzję organ pierwszej instancji wyjaśnił, że w dniu 30 października 2017r. do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. wpłynął wniosek I. L. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad córką E. L., która posiada orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności do dnia 31 sierpnia 2020r. I. L. nie pracuje, na którą to okoliczność strona przedłożyła świadectwo pracy - sprostowanie wydane w dniu 25 września 2017r., z którego wynika, że pozostawała w stosunku pracy do dnia 13 września 2017r. Nadto, jak wynika z zaświadczenia wydanego w dniu 13 marca 2015r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, I. L. od 1 maja 1999 roku pobiera świadczenie w postaci renty. Mając powyższe na uwadze Burmistrz Gminy R. uznał, skoro wnioskodawczyni ma ustalone prawo do renty od dnia 1 maja 1999r., to świadczenie pielęgnacyjne na córkę jej nie przysługuje.

Od niniejszej decyzji I. L. wniosła odwołanie w ustawowym terminie. Odwołująca w treści odwołania opisała swój stan rodzinny oraz przebieg pracy zawodowy wraz z wykorzystaniem urlopu wychowawczego. Odwołująca podniosła między innymi, że sam fakt posiadania prawa do renty nie zmienia w sposób automatyczny sytuacji opiekuna, gdyż nadal może on nie dysponować pulą środków na utrzymanie siebie i osoby z niepełnosprawnością. Odwoływanie się do takiego formalnego kryterium, bez zwracania uwagi na wysokość otrzymywanej renty,jest arbitralne i nieuzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00