Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Ol 274/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski,, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2018r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca 2014 r. do grudnia 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M. R. (dalej: "skarżący", "strona" lub "podatnik") dotyczy decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ" lub "DIAS") częściowo utrzymującej w mocy, częściowo zaś uchylającej decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: "organ pierwszej instancji" lub "NUS") z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług: zobowiązania podatkowego za styczeń, sierpień - październik 2015 r., zwrotu podatku za marzec, maj, lipiec, sierpień i grudzień 2014 r. oraz za luty, marzec i lipiec 2015 r., a także nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych za kwiecień, czerwiec, lipiec oraz wrzesień - listopad 2014 r. i za kwiecień - czerwiec oraz listopad i grudzień 2015 r.

Z akt sprawy wynika, że skarżący M. R. prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowościach "[...]" i "[...]", w zakresie produkcji roślinnej. Skarżący zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa VAT") i jest czynnym podatnikiem tego podatku.

W trakcie kontroli podatkowej ustalono, że skarżący prowadzi wspólne gospodarstwo rolne wraz z małżonką J. R., która ma wprawdzie zarejestrowaną pod tym samym adresem własną działalność rolniczą w zakresie hodowli bydła i produkcji mlecznej, objętą zwolnieniem z podatku VAT, ale w ocenie organu, ze względu na współwłasność gospodarstwa rolnego, działalność jest w istocie prowadzona wspólnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00