Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Ol 436/18
Administracyjne postępowanie; Akta stanu cywilnego
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2018 r. sprawy ze skarg: P. S. i H. S. na postanowienie Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie odtworzenia w rejestrze stanu cywilnego aktu małżeństwa oddala skargi.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2018 r., skierowanym do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w "[...]","[...]" zwrócili się o odtworzenie aktu małżeństwa, które zawarli "[...]" sporządzonego pierwotnie w zaginionej księdze małżeństw Urzędu Stanu Cywilnego w "[...]" dnia 6 listopada 1931 r. pod numerem "[...]", na podstawie uwierzytelnionego odpisu zupełnego tego aktu, wydanego dnia 26 czerwca 2007 r. przez Urząd Stanu Cywilnego I w "[...]", którego przysięgłe tłumaczenie z języka niemieckiego na język polski zostało dokonane przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego.
Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2018 r., Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego
w "[...]", działając na podstawie art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.), zwanej dalej: "K.p.a.", odmówił wszczęcia postępowania o odtworzenie w rejestrze stanu cywilnego aktu małżeństwa, które zawarli: "[...]" 6 listopada 1931 r. w "[...]". W uzasadnieniu organ stwierdził, że postępowanie w powyższej sprawie jest bezprzedmiotowe, ponieważ w tej samej sprawie w dniu 22 listopada 1961 r. już zapadło rozstrzygnięcie i akt małżeństwa znajduje się w rejestrze aktów stanu cywilnego pod nr "[...]". Organ wskazał na postanowienia art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 2064 z późn. zm.) i stwierdził, że kwestia, podnoszona przez wnioskodawców, że akt ten zawiera wiele błędów ma charakter cywilnoprawny. Jeżeli wnioskodawca uznaje, że dane w aktach są niezgodne z prawdą, wówczas ma prawo do ich sprostowania.