Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Kr 721/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Grażyna Firek (spr.) WSA Wiesław Kuśnierz Iwona Sadowska - Białka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 28 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi A. B. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2018 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 8 maja 2018 r., [...] Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej odmówił A. B. wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie wniosku z dnia 17 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej prawa ochronnego do wzoru użytkowego oraz możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od tego prawa do kosztów uzyskania przychodów.

W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym wnioskodawczyni - wspólnik spółki komandytowej zamierza wnieść do spółki aportem otrzymane w darowiźnie prawo własności przemysłowej w postaci prawa ochronnego na wzór użytkowy. Wzór użytkowy został opracowany oraz zarejestrowany przez męża wnioskodawczyni. W ramach umowy darowizny wnioskodawczyni otrzymała od męża prawa majątkowe do prawa ochronnego do zarejestrowanego wzoru użytkowego. Między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej. Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki komandytowej zamierza wdrożyć produkcję wyrobów na bazie otrzymanego wzoru użytkowego. Prawo do wzoru będzie wykorzystywane przez spółkę komandytową do celów prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie produkcji towarów. Prawo do wzoru użytkowego nie stanowiło nigdy składnika majątkowego w działalności gospodarczej wnioskodawczyni, a samo prawo nie zostało wytworzone ani przez wnioskodawczynię, ani przez spółkę osobowa, w której jest wspólnikiem. W spółce, do której wniesione zostanie prawo ochronne do wzoru użytkowego, mąż wnioskodawczyni nie jest wspólnikiem. W związku z powyższym opisem zadano pytanie, czy wartość początkowa prawa ochronnego do wzoru użytkowego wniesionego do spółki osobowej w formie aportu należy ustalić jako wartość rynkową tego prawa z dnia wniesienia wkładu oraz czy odpisy amortyzacyjne dokonywane w ramach spółki komandytowej będą dla wnioskodawczyni kosztem uzyskania przychodów dla celów ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00