Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Kr 488/18

Podatek od spadków i darowizn

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Grażyna Firek (spr.) WSA Wiesław Kuśnierz Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 20 lutego 2018 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z dnia 15 listopada 2017 r., [...] ustalił M. F. podatek od spadków i darowizn z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłej E. K. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu organ wskazał, że zeznanie o nabyciu rzeczy, obejmujące m. in. nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz wykazujące ciężary i długi zostało złożone w 2011 r. Postępowanie przed organem podatkowym zostało na pewien czas zawieszone w związku z prowadzoną sprawą cywilną o stwierdzenie nabycia spadku.

W toku postępowania podatniczka została wezwana do podwyższenia wartości nabytego udziału w spadku. Strona nie wyraziła zgody, wobec czego organ powołał biegłego do określenia wartości rynkowej udziału w nieruchomości. Biegły sporządził operat szacunkowy, odniósł się następnie do zastrzeżeń strony. Organ podatkowy uznał, że sporządzony operat spełnia wszystkie warunki, aby uznać go za dowód w sprawie.

Organ pierwszej instancji podał następnie, że pierwsza wydana w sprawie decyzja została uchylona z uwagi na potrzebę ustalenia kwot długów i ciężarów, obciążających masę spadkową. Przy ponownym rozpatrywaniu sprawy kwoty te zostały ustalone.

W końcowej części uzasadnienia Naczelnik Urzędu Skarbowego przedstawił sposób wyliczenia masy spadkowej, przypadającej na podatnika i obliczył wysokość podatku.

M. F. wniosła w terminie odwołanie. Zarzuciła wydanie decyzji w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, brak przeprowadzenia właściwego postępowania dowodowego, wadliwość sporządzonego operatu szacunkowego i oparcie ustaleń na operacie, który utracił swoją ważność z upływem roku od dnia jego sporządzenia, a nadto pominięcie art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przez pominięcie w postępowaniu warunków, wskazanych w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00