Wyrok WSA w Kielcach z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Ke 370/18
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2018r. sprawy ze skargi [...] na uchwałę Rady Miejskiej w Chmielniku z dnia 21 maja 2008r. Nr XVI/137/08 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 21 maja 2008 r. Rada Miejska w Chmielniku przyjęła uchwałę Nr XVI/137/08 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego "Celiny II" w części położonej na obszarze miasta i gminy Chmielnik. W podstawie prawnej uchwały przywołano art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 20 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej jako: u.p.z.p.) oraz art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Wskazano na zgodność z uchwałą Nr XVI/209/2004 Rady Miejskiej w Chmielniku z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego "Celiny II".
W § 16 określono: 1. Wyznacza się teren (1PG) wydobycia wapieni jurajskich sposobami odkrywkowymi, techniką strzelniczą przy użyciu materiałów wybuchowych głównie metodą długich otworów (przy prowadzeniu robót strzałowych stosowane są sygnały dźwiękowe, które powinny być słyszalne w strefie zagrożenia, zasięg strefy zagrożenia ze względu na rozrzut odłamków skalnych wynosi 300m wokół miejsca wykonywania robót strzałowych). Teren IPG obejmujący obszar górniczy "Celiny II" ustanowiony koncesją Wojewody Świętokrzyskiego [...] z dnia 1.07.2003 r., wraz z półkami ochronnymi i filarem ochronnym. Zakres i sposób wydobycia, użyte środki bezpieczeństwa - określa aktualna koncesja uwzględniająca projekt zagospodarowania złoża (PZZ). Eksploatacja będzie prowadzona do poziomu określonego w aktualnej koncesji na podstawie badań hydro-geologicznych. Dopuszcza się w granicach terenu górniczego dalszą dokumentację złóż surowców mineralnych w celu powiększenia istniejącego złoża. Ilość poziomów wydobywczych może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków hydro-geologicznych.