Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Gl 328/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

W zaskarżonej decyzji z [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (w dalszej części uzasadnienia określany mianem Organu odwoławczego lub Organu II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. (zwanego dalej Organem I instancji) z [...] r., nr [...]. Organ I instancji dokonał w niej wymiaru kary pieniężnej w kwocie [...] zł., z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry. Wspomnianą sankcją został obciążony D. G. (zwany dalej Skarżącym).

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. W dniu 18 stycznia 2016 r. r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w B. przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania gier hazardowych w lokalu "A", mieszczącym się w C., ul. [...]. Podczas tych czynności ustalono, że w kontrolowanym miejscu znajduje się włączone urządzenie elektroniczne HOT SPOT PLATIN nr [...] należące do B. (świadczyła o tym naklejka z danymi właściciela, umieszczona na tym aparacie). Jak stwierdzono na podstawie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej, pod nazwą B swoją działalność prowadził Skarżący. Wspomniane urządzenie, w chwili kontroli było zaś włączone i gotowe do działania.

W związku z tym, przeprowadzony został eksperyment (gra kontrolna), mający na celu zbadanie zasad działania wspomnianej maszyny oraz charakter urządzanych na niej gier. Gra kontrolna, których przebieg utrwalono w protokole z oględzin oraz - jako zapis filmowy - zarejestrowano na nośniku DVD pozwoliła na stwierdzenie, iż gry na znalezionym urządzeniu cechują się losowością (wynik końcowy nie jest zależny od umiejętności i sprawności grającego) i mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny). Dodatkowo, punkty uzyskane w grze "Sizzling Hot" pozwalały na przedłużanie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także dawały możliwość rozpoczęcia nowej gry. Z kolei, grający w "Always Hot" nie miał możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale rozgrywane gry miały charakter losowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00