Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Bk 339/18

Czystość i porządek

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Z. na uchwałę Rady Gminy S. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy S. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały wraz z załącznikiem stanowiącym "Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy S." w całości.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] października 2015 r. nr [...] Rada Gminy S. przyjęła "Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy S.". Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa P. z dnia [...] listopada 2015 r. pod pozycją [...] i weszła w życie z dniem [...] listopada 2015 r.

Prokurator Rejonowy w Z. zaskarżył do sądu administracyjnego powyższą uchwałę. W skardze zarzucił istotne naruszenie prawa, tj. art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2015 r., poz. 139 ze zm.), dalej: ustawa, poprzez uznanie, że przepisy te stanowiły podstawę do nałożenia, w drodze uchwały rady gminy, obowiązku ponoszenia opłat za podłączenie do sieci wodociągowej. Wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie § 16 ust. 1 i 2 Regulaminu.

Uzasadniając zarzuty skargi Prokurator wskazał, że obowiązek ponoszenia ciężarów publicznych może być nałożony jedynie w drodze ustawy, o czym stanowi art. 84 Konstytucji RP. Tymczasem nie obowiązują przepisy ustawowe, które zezwalałyby gminie na wprowadzenie opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Nielegalne są zatem, zdaniem Prokuratora powołującego się w tej kwestii na orzecznictwo sądów administracyjnych, wszelkie zapisy w regulaminach dostarczania wody i odprowadzania ścieków nakładające na odbiorców opłaty za możliwość podłączenia do gminnych urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności § 16 ust. 1 i 2 Regulaminu stanowiącego załącznik do uchwały, ustanawiającego pobieranie opłat za przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00