Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. III SAB/Wa 29/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Artur Kuś, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), sędzia WSA Tomasz Sałek, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 lipca 2018 r. sprawy ze skargi Q. sp. z o.o. z siedzibą w P. na przewlekłość Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. w przedmiocie prowadzenia postępowania podatkowego dotyczącego rozliczenia podatku od towarów i usług za maj 2014 r. oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 30 czerwca 2014r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. ("Naczelnik") wszczął wobec spółki K. ("Spółka", "Skarżąca") kontrolę podatkową dotyczącą zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług za okres maj 2014r. Dnia 11 lipca 2014r. został doręczony Spółce protokół ww. kontroli. W protokole kontrolujący nie zidentyfikowali żadnych nieprawidłowości, w tym w szczególności uzasadniających odmowę zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym lub wpływających na wysokość zobowiązania podatkowego Spółki. Dokumentacja zbadana przez kontrolujących w szczególności potwierdziła prawidłowość dokonania przez Spółkę wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ("WDT") oraz potwierdziła brak nieprawidłowości w zakresie wykazanego i rozliczonego podatku należnego i naliczonego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. postanowieniem z dnia [...] października 2014r. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za maj 2014r. w związku z ustaleniami kontroli podatkowej przeprowadzonej w dniach od 30 czerwca do 11 lipca 2014r.
Zdaniem organu informacje przekazane w dniu 18 sierpnia 2014r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego P., uzasadniały wszczęcie postępowania podatkowego u Skarżącej, bowiem stanowiły odpowiedź na skierowany w toku kontroli podatkowej wniosek Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 8 lipca 2014r. o przeprowadzenie czynności sprawdzających u kontrahenta Skarżącej - w firmie A. sp. z o.o. W dniu 12 sierpnia 2014r. tj. po zakończeniu kontroli podatkowej otrzymano pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego P., w którym zawarto informację, że A. sp. z o.o., (dostawca polietylenu dla Skarżącej) nie figuruje jako zarejestrowany i czynny podatnik VAT, siedziba tej spółki to tzw. wirtualne biuro, w związku z czym niemożliwe jest przeprowadzenie wnioskowanych czynności sprawdzających. Ponadto organ zwrócił się również o przeprowadzenie czynności sprawdzających u kontrahenta Skarżącej, w firmie T. sp. z o.o.