Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 lipca 2018 r., sygn. VII SA/Wa 2595/17
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka (spr.), , Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz, Protokolant st. sekr. sąd. Sylwia Rosińska- Czaykowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2018 r. sprawy ze skargi B. Z. F. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] sierpnia 2017 r. znak [...] w przedmiocie niestwierdzenia naruszenia praw pacjenta oddala skargę
Uzasadnienie
Rzecznik Praw Pacjenta rozstrzygnięciem z dnia [...] sierpnia 2017 r. znak: [...] na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 k.p.a., po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek [...], utrzymał w mocy własne rozstrzygnięcie z dnia [...] lipca 2017 r. znak: [...] niestwierdzające naruszenia przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. [...] w [...] praw pacjentki [...] do świadczeń zdrowotnych.
Z okoliczności faktycznych sprawy ustalonych przez organ administracji i przyjętych za podstawę powyższego rozstrzygnięcia wynika, że przekazanym przez Dyrektora Departamentu Nadzoru, Kontroli i Skarg Ministerstwa Zdrowia pismem z dnia 4 grudnia 2015 r. [...] wskazała na naruszenia praw córki [...] jako pacjentki związanych z procesem diagnozowania i jej hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. [...] w [...], Szpitalu Psychiatrycznym.
We wszczętym postępowaniu wyjaśniającym Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Dyrektora ww. Szpitala o przesłanie kopii dokumentacji medycznej pacjentki z hospitalizacji mających miejsce w 2015 r., a następnie w dniu 21 czerwca 2016 r. wystąpił do Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dla województwa [...] o wydanie opinii dotyczącej procesu diagnostyczno- leczniczego zastosowanego wobec [...] podczas jej hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. [...] w [...], mającej na celu wyjaśnienie, czy: (1) proces diagnostyczny został przeprowadzony zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i z należytą starannością; (2) zastosowana farmakoterapia pacjentki odpowiadała wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz była adekwatna do postawionego rozpoznania; (3) zmiany w postępowaniu leczniczym (w tym leczeniu farmakologicznym) mogły przyczynić się do pogorszenia się stanu zdrowia pacjentki w czasie jej hospitalizacji.