Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. II SA/Po 1227/17

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 19 lipca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2018 roku sprawy ze skargi A. C. i M. C., Prezydenta [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2017 roku Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. odrzucić skargę Prezydenta [...], II. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2017 roku Nr [...], III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących A. C. i M. C. solidarnie kwotę 200,- zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2017 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako: SKO w P. lub Kolegium) stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] 2016 roku, znak [...], którą dokonano przekształcenia prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na nieruchomości stanowiącej własność Miasta P., oznaczonej geodezyjnie: obręb Ł., ark. mapy [...], działki nr [...], o łącznej powierzchni 1985 m2, zapisanej w Kw nr [...], położonej w P. przy ulicy N. , w prawo własności na rzecz jej użytkowników wieczystych (właścicieli wyodrębnionych lokali.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że decyzja z dnia 21 listopada 2016 r. wydana została na wniosek współużytkowników wieczystych nieruchomości - właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych w budynkach posadowionych na przedmiotowym gruncie. Adresatem tej decyzji był m.in. W. L., jeden z wnioskodawców, który zmarł 29 lipca 2014 roku, czyli przed wydaniem rozstrzygnięcia w sprawie. W postępowaniu doszło do błędnego ustalenia stron postępowania i w konsekwencji prowadzenia tego postępowania i skierowania decyzji z 21 listopada 2016 r. m.in. do osoby, która w chwili zapadnięcia rozstrzygnięcia nie żyła. Kolegium podniosło, że postępowanie administracyjne pomimo śmierci strony powinno toczyć się nadal z tym zastrzeżeniem, że z udziałem spadkobierców lub kuratora masy spadkowej. W niniejszej sprawie udział tych osób pominięto, dlatego też wydanie rozstrzygnięcia dotyczącego sytuacji prawnej osoby, która zmarła, uznać należy za rażące naruszenie prawa, będące podstawą do stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00