Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. II SA/Łd 375/18
Dostęp do informacji publicznej
Dnia 10 lipca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, , Protokolant Referent stażysta Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2018 roku sprawy ze skargi L. K. na decyzję Rektora [...] w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Rektora [...] w Ł. z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Rektora [...] w Ł. na rzecz L. K. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...], znak: [...], opatrzonym tytułem "Odpowiedź na wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy" Rektor [...] w Ł., uznał za bezzasadny wniosek L. K. o ponowne rozpatrzenie sprawy w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.
W pierwszej kolejności organ wskazał, że, zdaniem wnioskodawcy, odmowa udzielenia niektórych informacji, wskazanych we wniosku z dnia 10 listopada 2017 r., którą Rektor [...] przekazał w piśmie z dnia [...], została wydana z naruszeniem art. 5 ust. 2, art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d) oraz art. 10 w zw. z art. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1764 ze zm.) - powoływanej jako: "u.d.i.p.".
Jednakże, w ocenie organu, złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy nie zawiera szczegółowego uzasadnienia, w jaki sposób Rektor [...] miałby naruszyć wskazane przepisy, a w szczególności w jaki sposób uchybienia te wpłynęły na treść pisma z dnia [...], uzupełnionego dnia [...].
Organ podniósł, że zgodnie z art. 5 ust. 2 u.d.i.p., prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa. W piśmie z dnia [...] roku Rektor [...] wskazał, że informacją publiczną jest każda wiadomość wytworzona lub odnosząca się do władz publicznych, a także wytworzona lub odnosząca się do innych podmiotów, wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Rozumując a contrario do art. 5 ust. 2 u.d.i.p. należy zatem uznać, że informacją publiczną nie będą te informacje, które nie mają związku z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.